4p

A TriGránit Fejlesztési Zrt. mérleg szerinti eredménye majdnem a harmadára esett vissza, üzemi szinten pedig veszteséges volt a cég, csak a pénzügyi műveletek eredményének köszönhette, hogy profitot termelt. Mfor.hu-háttér.

Csak a gyenge forint mentette meg a veszteségtől a TriGránitot

A 2010-es 3,66 milliárd forint után tavaly mindössze 1,6 milliárd forint volt a TriGránit Fejlesztési Zrt. árbevétele - derül ki a cég múlt héten benyújtott beszámolójából. A belföldi bevételek 1,33 milliárdról 746 millió forintra estek vissza, míg exportból az előző évi 2,3 milliárd után tavaly 896 milliós bevétele volt a társaságnak.

A jelentősen visszaeső bevételek miatt a TriGránit üzemi eredménye 192,6 millió forintos veszteséget mutatott 2011-ben az előző évi 1,066 milliárd forintos profit után. Az adózás előtti eredmény azonban már 522,8 milliós nyereséget mutatott, amiből 3,6 milliós adófizetés után 519,1 milliós mérleg szerinti eredmény maradt. A beszámolóból az is kiderül, minek volt köszönhető az, hogy az üzemi veszteség után sikerült pozitívan zárni az évet.

A legfontosabb tényező a pénzügyi műveletek eredménye volt, mely a 2010-es 564,7 millió forintról 834,1 millióra emelkedett tavaly. Ezen belül a pénzügyi műveletek bevétele 940,9 millió forintról majdnem 1,1 milliárdra hízott, míg a kiadások 376,2 millióról 232,6 millióra csökkentek. Mivel a TriGránitnak jelentős ingatlanfejlesztései vannak külföldön, ezért feltételezhető, hogy a pénzügyi műveletek eredménye jórészt a gyenge forintnak tudható be, hiszen a cég bevételeinek jelentős része euróban képződik. Emellett nagyon fontos szerepet játszik a pénzügyi eredmény alakulásában a kapcsolt vállalkozások részére nyújtott kölcsönök és kamatainak növekedése, mely december végén elérte a 13,17 milliárd forintot a 2010-es 11,35 milliárd után. A többnyire euróban nyújtott kölcsönök (részleteket lásd lentebb) állományának 16 százalékos megugrását a kiegészítő melléklet az árfolyamváltozásnak tulajdonítja. (Igaz, a gyenge forint forrás oldalon is növelte a kölcsön-kötelezettségek év végi állományát.)

A részletes pénzügyi kimutatás is a fentieket támasztja alá: az árfolyamnyereség a 2010-es 397,7 millió forintról 532,1 millióra emelkedett tavaly, míg az árfolyamveszteség 376,2 millióról 232,6 millióra mérséklődött.

A fentiek függvényében annyira nem meglepő, hogy Demján Sándor éppen a múlt héten nyilatkozott úgy, hogy a magyar gazdaság számára 310-315 forintos euróárfolyam lenne ideális. A jelek szerint ha a magyar gazdaság nem is feltétlenül nyerne ezzel, a milliárdos vállalkozó cége biztosan a nyertesek között lenne.

Ciprusi cég áll a negyedik leggazdagabb magyar mögött

A beszámoló szerint a TriGránit Fejlesztési Zrt. százszázalékos tulajdonosa a ciprusi bejegyzésű Trigranit Holding Limited. Az azonban közismert tény, hogy a vállalatcsoport tulajdonosa Demján Sándor, aki a májusban közzétett legfrissebb lista szerint a negyedik leggazdagabb magyar. A Napi Gazdaság összeállítása szerint Demján vagyona egy év alatt 35 milliárd forinttal csökkent, ennek köszönhette, hogy a tavalyi második hely után lecsúszott a dobogóról. Persze még így is 105 milliárd forintra becsülték az üzletember vagyonát.

A vállalat a beszámoló szerint összesen 12,6 milliárd forintos kölcsönt nyújtott saját leányvállalatainak, ebből a legnagyobb részt a horvát Trigranit Laniste d.o.o  kapta, mely tavaly december végén 10,2 milliárd forinttal tartozott a TriGránit Fejlesztési Zrt.-nek, ezt jövő novemberben kell visszafizetnie, a kamat pedig 3 havi EURIBOR plusz 2 százalék. A saját vállalatoknak nyújtott kamatok után egyébként tavaly 612,6 milliárd forintos bevétele volt a társaságnak.

A magyar cég pénzeszközei jelentősen csökkentek, a 2010-es 8,5 milliárd forint után 2,9 milliárdot tettek ki, ami szinte teljes egészében bankbetét volt. A beszámoló kiegészítő melléklete szerint a csökkenés annak köszönhető, hogy a Trigranit Holding Ltd. felé fennálló kölcsönből 24,832 millió euró (közel 7,5 milliárd forint) tőkét törlesztett a cég tavaly. Az év végén azonban még így is 13,4 milliárd forintnyi kötelezettsége volt a vállalatnak anyacége felé. A TriGránit saját tőkéje 2011 végén 2,6 milliárd forintot tett ki az egy évvel korábbi 2 milliárd forint után, a növekedés az 519 milliós mérleg szerinti eredménynek volt köszönhető.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!