A szokásostól eltérően ezúttal egy véleménycikk keretében dolgozzuk fel a heti nézettségi adatokat, amelyek ennek ellenére nem fogják nélkülözni a szokásos táblázatokat sem. Miután a hét első felében a megszokott hétköznapi műsorok, a hosszú hétvégén pedig az ilyenkor általában – újra és újra – vetített filmek voltak láthatóak, néhány szót vesztegetnénk a csütörtök késő délután és péntek déli, kora délutáni időszak közötti híradásokra. Illetve leginkább azok hiányára. Amennyiben elfogadjuk azt a kormányzati érvelést, hogy emberemlékezet óta nem volt ilyen tavaszi hóvihar, és ennek következtében mentésben és a károk elhárításában hivatott szerveknél már csütörtök délután rendkívüli állapotot hirdettek, akkor a televíziós és rádiós csatornák adásaiban is illetve volna ennek tükröződnie. A problémák kialakulásának időszakában a tájékoztatás meglehetősen csendesre sikeredett, és csak amikor már a mentési munkálatoknak köszönhetően sikerült a helyzetet konszolidálni, akkor nyert "érdemeinek megfelelő teret" a tévék híradásában a hóvihar.
Nem vagyunk katasztrófavédelmi szakemberek (sőt, sok tízezer magyarral ellentétben nem is gondoljuk, hogy ezt a szakmát most három nap alatt elsajátítottuk), így a kialakult helyzet kapcsán nem tudjuk megítélni az illetékes szervek helytállását, esetleges hibáit. Az ugyanakkor feltűnő volt, hogy amíg az online sajtó gyakorlatilag csütörtök déltől percről-percre tudósította a történteket, az elektronikus sajtó kezdetben "elment az események mellett". (Nyílván adódik a költői kérdés, hogy ha a nagyobb portálok, vagy a Facebookon megjelent posztok ilyen jelentős teret szenteltek ennek, akkor miért indultak csütörtök délután is sok ezren útnak.) Nem szeretnénk belemenni olyan – véleményünk szerint kisstílű - vitába, amely az index cikkét és az M1 híradóját jellemezte, de tény, hogy ilyen szempontból a közvélemény joggal várná el, hogy a köztévé a rendkívüli események kapcsán is nagy rugalmasságot mutasson, ez azonban – véleményem szerint - ezúttal nem jött össze. Hozzátehetjük persze, hogy a két nagy kereskedelmi csatorna sem nyújtott az említett időszakban értékelhető teljesítményt, pedig a vihar adta volna az általuk olyannyira kedvelt bulváros megjelenési módokat, lehetőségeket is.
A heti nézőszámokat tekintve mindenestre érdekes, hogy a szélsőséges időjárás miatt bezárt emberek nem feltétlen a tévézés örömeinek hódoltak, a kereskedelmi célcsoport (18-49-es korosztály) tagjai csütörtök és péntek este a szokásosnál némileg kevesebb időt töltötték a képernyők előtt. Más kérdés, hogy a csatornák sem feszültek meg annak érdekében, hogy közönségcsalogató programot kínáljanak, így pénteken, amikor a TV2 viszonylag friss filmet, az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága címűt tűzte műsorra, az adó viszonylag simán szerezte meg a 18-49-es korosztályban főműsoridőben az egyetlen nyertes estéjét. Ezek mellett a vasárnap volt még szoros, amikor az RTL Klub a Kéjjel-nappal című filmmel előzte meg a TV2-t, mely a hét utolsó napján a Transformers filmek közül a Bukottak bosszúja alcíműt adta.
Érdemes még szót ejteni a Forma 1-es közvetítésről, amely a kora reggeli időpont miatt nézőszámban a megszokottnál halványabban teljesített, ugyanakkor a korán kelők fele az autóverseny miatt kapcsolta be a tévéjét.
A 11. héten főműsoridőben (19-23 óra között) a kereskedelmileg fontos célcsoportban (18-49 évesek) az RTL Klub műsorainak a közönségaránya 20,5 százalékra süllyedt, míg a TV2-t a készülékek előtt ülők 17,4 százaléka követte. A harmadik helyre ezúttal is a Cool futott be (5,8% SHR), majd fej-fej mellett az M1 (5% SHR) és az F+ következett (4,9% SHR). Ezektől leszakadva a Viasat 3 (4,3% SHR) zárta a sort a közepes csatornák között.
KB
mfor.hu