A Magyar Labdarúgó Szövetség telki edzőközpontjában tartott rendkívüli, tisztújító közgyűlésén egyhangúlag Csányi Sándort, az OTP Bank elnök-vezérigazgatóját választották meg a szervezet új elnökének. A 102 küldöttből 89 jelent meg a közgyűlésen, s az elnökválasztás során az egyetlen jelöltként induló, 57 éves üzletembert 82 küldött támogatta. Senki nem voksolt nemmel, illetve senki nem tartózkodott, azaz heten nem szavaztak.
"Nagyon köszönöm a bizalmat. Talán jó is, hogy heten nem szavaztak igennel, mert ez arra ösztönöz, hogy munkásságommal őket is megnyerjem majd, illetve nekik is bizonyítsak. Nem udvariasságból mondom, de ezt a felkérést nagy megtiszteltetésnek, egyúttal életem legnehezebb feladatának tartom - mondta köszöntő beszédében Csányi Sándor. - Nem vagyok benne biztos, hogy meg tudom oldani, de mindent megteszek azért, hogy sikeres legyek. Azt ígérem, hogy az elkövetkezendő időszakban időm legnagyobb részét a labdarúgásnak fogom szentelni."
Az elmúlt években ahányszor MLSZ-elnököt választottak, rendre felröppent Csányi Sándor neve, azonban az ország második leggazdagabb embere eddig sosem vállalkozott a feladatra. Most fordult a kocka: kijelentette, hogy vállalja a jelölést, de csak abban az esetben, ha saját képére formálhatja a labdarúgó szövetséget.
Az OTP-t szorítaná háttérbe
Kisteleki István, az MLSZ korábbi elnöke február végén jelentette be lemondását, a szövetség illetékesei azóta keresik utódát. Március vége óta egyetlen jelölt van a posztra: akkor jelentették be, hogy felkérték Csányi Sándort. "A hivatásos és az amatőr labdarúgás világa szívesen látná őt a magyar futball első számú vezetőjének tisztségében" - indokolták akkor a döntést.
Egy hónap telt el a felkérés óta, amikor április végén a Népszava megszellőztette, hogy az üzletember elfogadta a jelölést, majd ezt hivatalosan is megerősítették. Akkor döntöttek arról is, hogy legkésőbb június végéig megválasztják az új elnökséget, ez végül július elejére tolódott.
A hivatalos jelölés után Csányi rögtön munkához látott: május közepén vendégül látta a hazai csapatok tulajdonosait, a hírek szerint erre a megbeszélésre már konkrét javaslatokkal érkezett. Ekkor sikerült eloszlatnia azokat a félelmeket, hogy az OTP mellett nem lenne ideje az MLSZ irányítására:a Nemzeti Sport információi szerint az üzletember inkább a bank irányítását szervezné át úgy, hogy a következő egy évben legyen ideje és energiája a magyar focira.
Azt viszont már a jelöléskor kijelentette az OTP elnök-vezérigazgatója, hogy csak abban az esetben vállalja az elnökséget, ha az ő elképzelései szerint alakíthatná át a szövetség vezetését. A hírek szerint az eddigi tizenöt tagú testület helyett egy kilencfős elnökség kezébe kerülne az irányítás. Ebből egy lenne az elnök, egyet-egyet delegálnának a profik és az amatőrök, a maradék hat helyre pedig a fontosabb területek vezetői ülnének. Emellett a jelölés előtt Csányi átvilágította a szövetséget, hogy tisztában legyen a gazdasági-pénzügyi viszonyokkal.
"Én ragaszkodom ahhoz az alapszabály-tervezethez, amelyet a küldöttek javaslatként kézhez kaptak. Csak ennek megfelelően tudom elképzelni a magyar labdarúgás hatékony működését, csak így látom biztosítottnak a kilábalást. Új, egyszerűbb és egységesebb működési és vezetési rendben képzelem el a hazai labdarúgás irányítását" - mondta Csányi a Nemzeti Sportnak adott interjújában június elején..
Ugyanebben az interjúban az üzletember azt is elmondta, hogy ha esetleg nem választanák meg, akkor sem lenne sértődött, magánemberként továbbra is támogatná a magyar focit, illetve örök szurkolója maradna.
Teljesítették a feltételeit
Június 14-én az MLSZ küldöttgyűlése megszavazta azokat az alapszabály-módosításokat, melyeket Csányi feltételül szabott az indulásnak. "Csányi Sándor nem önként jelentkezett az MLSZ elnöki tisztségére, hanem felkért ember. Ahhoz, hogy ő elvállalja a felkérést, bizonyos módosításokra lesz szükség. Az alapszabály módosítása nagy fegyelmet és kis lemondást igényel az amatőröktől a profikig mindenkitől" – mondta Nemes Ferenc, a küldöttgyűlésen.
A módosítások közül a legjelentősebb, hogy megszűnik a megyei szövetségek önállósága, az MLSZ alá fognak tartozni. A küldöttgyűlést követő sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az új, kilenc tagú elnökségbe a profik Tarsoly Csabát, az amatőrök Nemes Ferencet jelölték, aki elfogadta a felkérést.
Június közepén az InfoRádió készített interjút Csányi Sándorral, aki megnevezte azokat a személyeket, akikkel együtt szeretne dolgozni az elnökségben. A jelöltek: Vizi E. Szilveszter akadémikus, az MTA korábbi elnöke, Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, Bánki Erik, a parlament sport- és turisztikai bizottságának fideszes elnöke, Berzi Sándor, a Videoton FC ügyvezetője, az MLSZ korábbi főtitkára, Anthony Radev, a McKinsey Company partnere és Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője.
Mire számíthatnak Csányitól?
"Sokan riogattak, hogy nem lehet együttműködni ezzel a közösséggel, de ez a titkos szavazás bebizonyította, hogy ez nem igaz, mert a jó ügy érdekében igenis lehet összefogást teremteni" - jelentette ki Csányi, mielőtt összehívta az új elnökség első ülését. "A múlttal nem akarok és nem is fogok foglalkozni. Nem szeretnék arisztokratikus elnökséget, közvetlen kapcsolatot akarunk a klubokkal és a megyei szervezetekkel is. Legkésőbb év végére, vagy a jövő esztendő elejére elkészül a sportág minden részletre kiterjedő stratégiája, amely tartalmazza majd, hogy hol állunk, hova tartunk és milyen eszközökkel rendelkezünk" - mondta az új elnök.
Csányi Sándor az ország második leggazdagabb embere, a Napi Gazdaság által készített lista szerint 120 milliárd forintnyi vagyona van. Illúzió lenne azt hinni, hogy majd magánvagyonából áldoz a magyar foci felvirágoztatására, azonban mint az egyik legbefolyásosabb magyar menedzser, minden bizonnyal tud forrásokat mozgósítani.
A már említett májusi találkozón állítólag azt mondta a klubtulajdonosoknak az üzletember, hogy lát olyan forrásokat, melyeket a magyar labdarúgás érdekében lehetne mozgósítani. A fentiek mellett nem mellékes szempont az sem, hogy Csányi kifejezetten jó viszonyt ápol Orbán Viktor jelenlegi miniszterelnökkel. A közismerten focirajongó kormányfő pedig minden bizonnyal szeretne egy olyan MLSZ-t, melynek vezére hasonlóan gondolkodik, mint ő.
Menedzsment Fórum