Február elsejétől a svájci Atel magyarországi cégei is felvették az Alpiq nevet, ami az Atel és a szintén svájci EOS cég egyesülése után jött létre.
Az Alpiq Csepel az áramtermeléssel, az Alpiq Energia Magyarország Kft. pedig a kereskedelemmel foglalkozik.
Az Alpiq Csepelnek jelenleg a 400 megawatt kapacitású Csepel II. erőműve üzemel, és a megtermelt áram döntő hányadát a Magyar Villamos Művek Zrt.-nek (MVM) adja el. A cég 2009-ben a válság miatt mintegy 50 százalékkal kevesebb áramot termelt, de rugalmassága miatt a nyereségessége hasonló volt a 2008. évihez. A társaság viszont az idén érzi meg a válság hatását, mert az MVM-mel kötött szerződésben rögzített árindexálás miatt a nyereségessége csökken. Az Alpiq Csepel nem számol veszteséggel - tette hozzá Briglovics Gábor.
A Csepel III. projekt az előkészítés után a projektfejlesztés fázisában van. A végső befektetői döntés 2011-ben várható. Az új erőmű a meglévőhöz hasonlóan kombinált ciklusú gázturbinás áramtermelő lesz. A hatásfoka 57-58 százalék körüli, ami valamivel jobb a jelenlegi erőmű 49-50 százalékos hatásfokánál. Az új erőmű a meglévőhöz hasonlóan jól szabályozható lesz, ami javítja a magyar villamosenergia rendszer rugalmasságát.
Az új erőmben termelt áram az Alpiq csoport portfoliójába kerül - mondta Martényi Attila, az Alpiq magyarországi áramkereskedő cégének, az Alpiq Enrgia Magyarország Kft.-nek az ügyvezető igazgatója. A kereskedő cég nagy- és kiskereskedelemmel foglalkozik. A 2008. évi 35 milliárd forint árbevétellel szemben tavaly 80 milliárd forint forgalmat bonyolított a cég, döntő hányadban a végfelhasználóknak. A nyereség jelentős volt - mondta, de annak nagyságát még nem kivánta közölni az ügyvezető igazgató. Az idei évtől a nagykereskedelmet az Alpiq anyacége végzi, az idén pedig a kiskereskedelemre, a végfelhasználókra koncentrál a magyarországi cég. Az ügyfelek előrejelzései alapján a tavalyinál jobb évre számít az Alpiq Energia.
A magyar árampiacon a kereskedést nagymértékben befolyásolja az úgynevezett kötelező átvétel, azaz a megújuló forrásból, illetve a távfűtéshez szükséges hővel kapcsoltan termelt áram kötelező átvétele.
Újságírói kérdésre Martényi Attila elmondta, hogy az anyacég foglalkozik azzal a lehetőséggel, hogy belép a magyar gázpiacra, mert nagyon erős kereskedelmi poziciói vannak Franciaországban, Olaszországban, és Németországban.
MTI/Menedzsment Fórum