5p

Fizetésképtelenségi eljárást kezdeményezett maga ellen hétfőn a finn elektronikai cég miután a hitelezői zárolták a bankszámláját. A vállalat hazánkban is több ezer embert foglalkoztat, így egy esetleges üzembezárással újabb munkahelyek kerülhetnek veszélybe. Mfor.hu-háttér.

Nem kegyelmeztek a hitelezők

A finn Elcoteq hétfő este jelentette be, hogy kezdeményezi a cég felügyelet alá helyezését a luxemburgi törvényeknek megfelelően, hogy fenn tudja tartani a vállalat működését. A cég hitelezői ugyanis zárolták az elektronikai társaság bankszámláit, holott korábban az Elcoteq fizetési haladékot kért. A cég tájékoztatása szerint hétfőn kapták meg a Danske Bank tájékoztatását, mely szerint a hitelezők nevében eljáró pénzintézet zárolta a számlájukat. Ugyanakkor közleményében a menedzsment kiemeli, hogy a hitelezők lépése azért meglepő, mert jelenleg is folynak a tárgyalások egy külső befektetővel tőke bevonásáról.

A közlemény kiemeli, hogy 2009 novembere óta az Elcoteq 230 millió euróról 48,5 millióra csökkentette folyószámlahitelének összegét és már június végén bejelentették, hogy a fennmaradó összeget nem fogják tudni törleszteni az eredeti lejárat szerint. Ugyanakkor megkezdődtek a tárgyalások külső tőke bevonásáról, melyek ha sikeresek lesznek, akkor megszilárdíthatják a társaság pénzügyi helyzetét.

"A társaság hihetetlenül csalódott, hogy a hitelezők fizetési felszólítással éltek annak ellenére, hogy korábban türelmet kértünk, hogy az új befektetővel lezárhassuk a tárgyalásokat" - áll a vállalat közleményében. A menedzsment szerint a hitelezők lépése semmibe veszi az Elcoteq ügyfeleinek, beszállítóinak, részvényeseinek és 7000 munkavállalójának érdekeit. A fentiek miatt a luxemburgi székhelyű cég úgy döntött, hogy felügyelet alá helyezését kéri amíg lezárulnak a tárgyalások a befektetővel, így biztosítható a működés.

Több ezer magyar munkahely is veszélybe kerülhet

Ha belátható időn belül nem vezetnek eredményre az Elcoteq és a tervezett befektető tárgyalásai, akkor az a finn cég pécsi gyárának működését is veszélyeztetheti. Az üzemben tavaly év végén 2140 saját dolgozója volt a cégnek a nyilvános beszámoló szerint, emellett a bérelt munkaerő ennek 60 százaléka volt. Összesen tehát közel 3500 embernek adott munkát a gyár 2010 decemberében, ami már így is jelentős csökkenést jelentett ahhoz képest, hogy néhány éve még 7000 ember dolgozott az Elcoteq-nél Magyarországon.

Az Elcoteq Magyarország Kft. egyébként 2010-ben 73 millió eurós (mintegy 19,2 milliárd forint) árbevételt ért el a 2009-es 97 millió euró után. A magyar leányvállalat mérleg szerinti eredménye az egy évvel korábbi 1,67 millió euróról 1,33 millióra csökkent tavaly.

A finn anyacég csődjétől függetlenül sem biztos, hogy megtartaná jelenlegi létszámát Magyarországon, hiszen már a múlt héten bejelentette, hogy Finnországban tárgyalásokat kezdeményezett a szakszervezetekkel a működés átalakításáról és az esetleges leépítésekről. Akkor a vállalat kiemelte, hogy a Finnországon kívüli üzemekben is hasonló tárgyalásokra kell felkészülni.

Az átstrukturálás keretében a vállalat a múlt héten már bejelentett egy 680 fős csoportos létszámleépítést a magyar üzemben, azonban a szakszervezetek még bíznak abban, hogy végül ennél kisebb lesz a tényleges elbocsátás mértéke.

A fentiek miatt a magyar Elcoteq-dolgozók egyelőre abban reménykedhetnek, hogy rövidesen sikerül megállapodni az új befektetővel, azonban még ez sem garantálná számukra, hogy megtarthatják munkahelyüket.

Nagybefektető mentheti meg a dolgozókat

Az Elcoteq Vasas Szakszervezetének vezetője az MTI-nek kedden elmondta, a teljes cég, így a magyar leányvállalat számláit is zárolták hétfőn. A finn érdekeltségű, de Luxemburgban bejegyzett társaság azt kérte, nevezzenek ki kontroll menedzsmentet a céghez. Novodárszky Béla leszögezte, azt egyelőre nem tudják, hogy a luxemburgi jogban ez pontosan mit jelent, de meggyőződése, hogy a kedden délelőtt megjelent sajtóhírekkel ellentétben nem azonos a magyarországi csődeljárással.

A szakszervezeti vezető elmondta, a cég valóban nehéz helyzetben van, és egy nagy befektetővel való tárgyalásokon múlik a pécsi üzem több mint kétezer dolgozójának sorsa is.

Elpártolt tőlük a Nokia

Az Elcoteq évekig a finn elektronikai ipar mintacége volt, a 2000-es évek elején elsősorban fő megrendelőjének, a Nokiának köszönhetően volt Európa vezető telekommunikációs beszállítója. Az utóbbi években azonban a Nokia elpártolt honfitársától, és inkább olcsóbb ázsiai beszállítókkal kezdett dolgozni, az Elcoteq pedig nem igazán talált magára azóta. A cég dolgozott a Blackberry-telefonokat gyártó amerikai Research In Motionnek (RIM), illetve az LG-nek, de a Nokia miatt kieső bevételeket nem tudta pótolni.

2009-ben a társaság árbevétele 56 százalékkal csökkent annak hatására, hogy elveszítette legnagyobb megrendelőjét, majd 2010-ben ezt követte egy újabb 29 százalékos visszaesés.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!