3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarországon a gyógyszerpiac tavaly összesen 439,5 milliárd forint forgalmat produkált, idén pedig 15 százalék feletti növekedés várható. A kormány beavatkozása, amely a TB által támogatott készítmények árait a jelenlegi árak 85 százalékán befagyasztja, komolyan hathat a gyártók jövedelmezőségére.

Mást mondanak a gyártók és mást a miniszter

A gyógyszergyártók számára a nagyon magas kutatás-fejlesztési ráfordítások miatt létkérdés, hogy a piacon lévő termékeiek jövedelmezősége minél magasabb legyen. Egy korábbi felmérés szerint a gyártók árrése Magyarországon az egyik legalacsonyabb. Ennek "tovább szorítása" hosszútávon komoly problémákat okozhat azon cégek számára,amelyek bevételei jelentős részben származnak a magyar piacról.

A kormányzat évek óta egyeztet a gyógyszergyártókkal a gyógyszerárak alakulásáról, nem hajlandó azonban megfizetni az árakba beépített bér- és promóciós költségeket a tb-alapokon keresztül - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter a brit és a német kereskedelmi kamara csütörtöki rendezvényén. Az MTI beszámolója szerint hangsúlyozta: morálisan is elfogadhatatlan az, hogy a gyógyszergyártók ezeket a költségeket a betegekkel akarják megfizettetni, és az árakban az állami támogatások egy részét is igénybe veszik. Draskovics Tibor közölte: a magyar gazdaság más területén nem lesz ilyen intézkedés, mert az "kilóg a piacgazdaságból", távol áll a piacgazdaság logikájától.

Veszteségek és növekedés

A kormány gyógyszerár-intézkedései mintegy 7 milliárd forint kárt okozhatnak a gyógyszer-nagykereskedőknek - mondta Szabó Ferenc, a Magyar Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke, a Hungaropharma Rt. vezérigazgatója az MTI-nek. "A gyógyszerek termelői árának 15 százalékos csökkentése a nagykereskedők számára azt jelenti, hogy ennyivel leértékelődnek a készleteik, ez 4-5 milliárd forintnyi egyszeri károkozás. További mintegy 2-3 milliárd forint veszteséget jelent az alacsonyabb árak miatt kieső árréstömeg az év hátralévő részében" - fejtette ki Szabó Ferenc. A szakember szerint az elmúlt négy évben összesen nem volt annyi nyereség a szektorban, mint amennyi kár most éri őket.

A Pharmorient előrejelzése szerint a közforgalmú gyógyszerpiac Magyarországon jövőre további 15 százalékos növekedésre számíthat, így - áfával együtt - 441 és 462 milliárd forint közötti forgalomra lehet számítani. Az elemzés szerint a növekedésnek nincs reális alternatívája, az új készítmények megjelenése miatt elkerülhetetlen. A hazai növekedés annak átlagos európai mértékét az elkövetkező években is meg fogja haladni.

Wéber Balázs
(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyag
Áprilistól olcsóbbak lesznek a gyógyszerek
Állami ártámogatást javasolnak a gyógyszerekre
Gyógyszeripari óriásfúzió készül
Minőségirányítás a gyógyszeriparban

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!