A nyilvántartókon a sor
Fentiek alapján az önkormányzat és a KVI között létrejött megállapodást pontosítani kellett oly módon, hogy a magyar állam tulajdonába 17 hektár 170000/3866281 tulajdoni illetőség megnevezéssel kerül. Fenti ingatlan-nyilvántartási változásokat az önkormányzat, illetve a megbízott ügyvédi iroda még nem követte le, ezért a Magyar Állam 17 hektár tulajdonjoga csupán fenti széljegyen szerepel.
1994-ig nyúlik vissza az ügy
Az előzményekhez tartozik, hogy a debreceni önkormányzat 1994-ben 1,6 milliárd forintért megvásárolta a volt szovjet katonai repülőteret a magyar államtól. A szerződés szerint a vételár felét - nyolc évre elosztva - egyenlő részletekben, kárpótlási jegyben kellett törleszteni. A szerződés megkötésekor a kárpótlási jegy névértékének 59 százalékáért forgott a piacon, ráadásul egy jogszabály szerint a kárpótlási jegy értékének felét az állam visszafizette a jegy felhasználójának. Az önkormányzat 2001 májusáig törlesztette is a vételárat. Ekkor azonban a debreceni és a sármelléki önkormányzat a két település légikikötőit együtt regionális repülőtérré nyilvánította. 2001 őszén pedig egy újabb döntés alapján a
sármelléki repülőteret ingyen átadták a területileg illetékes önkormányzatoknak. A debreceni repülőtér vételárából azonban maradt még egy kiegyenlítetlen rész.
A debreceni önkormányzat a 2002. január 31-i ülésén döntött arról, hogy kezdeményezi az állammal szemben fennálló közel 270 millió forintnyi tartozásának eltörlését. Az adósság a ki nem fizetett 220 millió forint hátralékból, ennek kamataiból és használati díjakból jött össze. Ezen az ülésen döntött az önkormányzat arról is, hogy kezdeményezik az akkor még Kincstári Vagyonkezelő Szervezettel (KVSZ) kötött szerződés közös megegyezéssel történő felbontását, és egyben felajánlanak a KVSZ jogutódja, a KVI számára egy, a tartozással egyenértékű repülőtéri területet. Ugyanakkor kérték, hogy a KVI a nevezett ingatlanrészt ingyenes vagyonjuttatásként adja vissza az önkormányzat számára.
KVI: a magyar állam is tulajdonos
A KVI az mfor.hu-nak kifejtett álláspontja alátámasztja a fentieket. Eszerint a magyar állam tulajdonjogát nem csupán a megállapodás, de Debrecen Város közgyűlési határozata is megerősíti. A magyar állam 17 hektárra vonatkozó tulajdonjogát Debrecen oly módon is elismeri, hogy beadta a 17 hektár ingyenes önkormányzati tulajdonba adási kérelmét. A kérelmet a KVI - pontosan az ismertetett ingatlan-nyilvántartási ügyek rendezéséig - nem tudja a kormány elé terjeszteni.
Azaz, most már a nyilvántartókon a sor.
Szemán László
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Vidéki reptér-körkép: Debrecen ugrásra készül
Ingyen vinnék az egykori MSZMP-üdülőket
Az állam nyakán maradnak az egykori MSZMP-üdülők