Az idei év azonban jelentős változást hozott ebben a rendszerben, ugyanis a Sziget Iroda a fesztiválon megjelenő civil szervezetek számára - ugyancsak pályázati rendszer keretében - immár kizárólag térítéses alapon biztosít megjelenési lehetőséget. Az új rendszerben a szervezeteknek az eredeti jegyár 70-90 százalékát ki kell fizetniük azért, hogy közhasznú feladataikat a Sziget Fesztiválon elláthassák.
Ezek az úgynevezett "szakmai jegyek" azonban számos, a Fesztiválon eddig rendszeresen résztvevő intézmény számára irreálisan drágák, hiszen a szigorú költségvetési tervek miatt nem finanszírozhatók, ezért fennáll az esélye annak, hogy ezek a szervezetek nem tudnak megjelenni a rendezvényen, áll a lapunkhoz eljuttatott közleményben.
Számos csatlakozó szervezet nevében a Gyermek és Ifjúsági Konferencia (GyIK) Demszky Gábor főpolgármesterhez fordult segítségért, hogy a Sziget Fesztivál helyszínéül szolgáló Hajógyári Sziget tulajdonosaként, közbenjárásával támogassa a civil szervezetek ingyenes megjelenését a Sziget Fesztiválon.
Nem a GyIK az első, amely támadja a fesztivál új rendszerét. Korábban a Kurt Lewin Alapítvány nehezményezte, hogy belépőjegyet kell váltania. Gerendai Károly, a szervezőiroda vezetője a Kreatív megkeresésére elmondta, a civil szervezetek a pályázatok benyújtásakor már tisztában voltak azzal, hogy idén jegyet kell váltaniuk, s többségük akkor nem tett panaszt.
Emellett a fesztiválon részt vevő mintegy 120 szervezetnek idén is biztosítják a megjelenést, a sátrakat, a színpadot, az őrzést, a takarítást és az áramot. Mindezek költsége húszmillió forintos vállalás a szervezők részéről. A szervezetek meghívott előadói kaució ellenében juthatnak be a fesztiválra, amelyet 2-3 órás tartózkodás után, távozáskor visszakapnak.