A megállapításra a Vezetői Foglalkoztatás Európai Szövetsége, az Apec jutott, mely szerint a vezetői állásba jutottak száma 2002 júliusa és 2003. júniusa között 2,5 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbi időszakban a növekmény 3,2 százalékos volt. A jelenség hátterében az úgynevezett szolgáltatási szektor szerény állásteremtő képessége áll, fele annyi munkahelyet kínált az idén júniussal végződött egy éves időszakban, mint a megelőző 12 hónap alatt.
A megkérdezett vállalatok több mint háromnegyede pedig azt közölte, hogy 2004-re nem kíván felvenni kádereket, marad a régieknél. Ha meg is élénkül a német és a francia gazdaság a közeli jövőben, ezek vezetői állásteremtési készsége fáziseltolódással jelentkezhet majd.
Nyolc nyugat-európai országban vizsgálta a helyzetet az Apec, ezekben mintegy 217 ezer vezető beosztású embert vettek alkalmazásba 2002 és 2003 nyara között, számuk valamivel meghaladta a munkából távozó káderekét. Ez a szám az újonnan felvetteket és az előléptetetteket is tartalmazza. Az új felvételek száma viszont 20 százalékkal csökkent. A nyugat-európai átlagnál sokkal nagyobb volt a vezetői létszámszaporodás Spanyolországban, az átlag alatti Franciaországban és Németországban.
A vállalatok már inkább - 57 százalékban - kipróbált, azaz már bizonyított vezetőket vettek fel, míg 2001-2002 nyara között még a fiatal káderek szerepeltek elsősorban a felvettek között, mivel a "kipróbáltak" részaránya akkor még csak 48 százalék volt. A kipróbáltak közül azonban a fiatalok aránya elég magas volt a 2003 júniusát megelőz egy évben - az öt évnél nem nagyobb vezetői tapasztalattal rendelkezők az összes új vezető 26 százalékát érték el. Nyugat-Európában egyébként mintegy 9 millió tagot számlál a vállalati vezetői társadalom - derül ki a Le Figaro című francia lap ismertetéséből.
Egy év alatt 217 ezer új főnök
Egyre lassabban növekszik Európában a vezetőként foglalkoztatottak száma, ez jellemző volt az elmúlt egy évre és így lesz a következő év során is.