4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ugyan év eleje óta csökken a szociális segélyből élők száma, köszönhetően a felfutott közmunkaprogramoknak júliusban így is 191 ezren részesültek szociális segélyben. Ez közel 21 ezerrel több személyt jelent tavaly júliushoz képest. Mfor.hu-háttér.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat júliusi statisztikája szerint 190,6 ezren részesültek szociális segélyben, ami előző hónaphoz képest közel 3000 fővel kevesebb. Sőt, ha a februári statisztikához (ekkor volt csúcson a segélyezettek száma ez év folyamán eddig) viszonyítjuk a mostani adatot, akkor kiderül, hogy 43 ezer fővel csökkent a segélyből élők száma. Azt azonban meg kell jegyezni, hogy a korábbi évek adatai szerint is júliusra jellemzően jelentős mértékben csökken a szociális segélyben részesülők száma, majd nagyjából szeptembertől ismét növekedésnek indul a következő év elején elérve a csúcsot. Mindez a közmunkaprogramok fel-, illetve kifutásával, illetve a szezonalitással van összefüggésben, tehát ez a júliusi csökkenés lényegében megszokott folyamatnak tekinthető.

Éppen ezért érdemes az elmúlt évek hetedik havi adatait összevetni. A mostani 191 ezer fős létszám 21 ezer fővel magasabb a 2011 júliusi állapotnál, ami kiugró változásnak is nevezhető, hiszen 2004-ig visszamenőleg éves bázison átlagosan 10 ezer fő körüli eltérések mutatkoztak. Bár 5 évvel ezelőtt, 2007-ben volt példa hasonló mértékű éves változásra, amikor is 19,3 ezer fővel nőtt a szociális segélyben részesülők száma előző évhez képest.

Tovább csökken az állás miatt kilépők száma

Előző hónapban arról számoltunk be, hogy utoljára 2009 januárjában volt kevesebb azoknak a száma, akik elhelyezkedés miatt léptek ki az álláskeresési járadékosok sorából. Rossz hír, hogy júliusban még ennél is kevesebben voltak, hiszen az előző havi 5867 fő után több mint ezerrel kevesebben, 4727-en kerültek ki az álláskeresési járadékosok közül munkaszerződésnek köszönhetően. Mivel azonban 2008 decemberében alig több mint 4000-en voltak, ezért új csúcsot épp csak szigorúan véve döntött ez a statisztika.

Mivel azonban az előző havinál összesen közel tízezerrel kevesebben léptek ki a járadékosok közül is (21 666-an), a matematikának köszönhetően javult az elhelyezkedés miatt kilépők aránya. Míg júniusban a kilépők 18 százaléka kapott új munkát, addig most közel 21 százalékról árulkodik a statisztika.

Júliusban egyébként kismértékben emelkedett a nyilvántartott álláskeresők száma: 527,6 ezren voltak hazánkban. Számuk előző hónaphoz képest 0,6 százalékkal, valamivel több mint 3000 fővel emelkedett, előző évhez képest azonban 26,6 ezerrel kevesebben lettek. A havi szinten bekövetkezett emelkedés leginkább annak eredménye, hogy a frissen végzett hallgatók megjelentek a munkaerőpiac kínálati oldalán.

Féléves mélyponton a piac által létrehozott új munkahelyek száma

Júliusban ismét az előző havinál kevesebb munkahely jött létre a piac önerejéből. Ez 11 550 helyet jelent a korábbi 13 686 után, így az évesített gördülő összeg további mérséklődést mutat, vagyis immár kilencedik hónapja éves viszonylatban egyre kevesebb új pozíciót nyit meg a magánszféra a munkakeresők számára. Sőt, ha megnézzük a tavaly júliusi számot, akkor még 13 800 álláshelyet hoztak létre a vállalkozások A mostani 11,5 ezernél kevesebbre legutóbb egyébként idén februárban volt példa. Ám ekkor még a támogatott pozíciók felhúzták az összes új munkahely számát, most viszont már a közmunkaprogramok is kisebb intenzitással működnek, illetve ezek felfutása az év első hónapjaiban megtörtént, tehát sokkal kisebb mértékben javítanak a statisztikán, mint tették azt a tavaszi hónapokban. Júliusban egyébként összesen 26 372 támogatott munkahely jött létre, ami közel 5000-rel több az előző havinál, az előző évivel viszont közel megegyezik.

"A támogatott álláslehetőségek közel 70 százaléka teljes munkaidejű foglalkoztatásra vonatkozott, a nem támogatott állásoknál ez az arány több mint 90 százalékot képviselt" - olvasható az NFSZ jelentésében. Foglalkozások szerint pedig a legtöbb nem támogatott munkaerőigényt mechanikaigépösszeszerelő, egyéb, máshova nem sorolható egyszerű szolgáltatási és szállítási,
tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr, bolti eladó szakmákban kínálták a foglalkoztatók júliusban. A támogatott állások esetében egyszerű, szakképzettséget nem igénylő szakmákban érkezett a legtöbb bejelentés.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!