Tovább nő az ellátás nélküliek aránya
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb statisztikája szerint 2012 szeptemberében ha kicsit is, de csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, alig kétszáz fővel 526 700-ra, ám ezen belül a tartósan munkanélküliek és az ellátás nélkül állást keresők száma további növekedést mutatott. Azok létszáma, akik legalább egy éve állás nélkül vannak, 3000 fővel 150 839-re emelkedett, míg az ellátás nélküliek 288 500-an voltak, közel 4000-rel többen, mint előző hónapban.
Az éves szintű változás azonban drasztikus mértékű, negatív irányról árulkodik, hiszen tavaly szeptemberhez képest 54 171 fővel lett több olyan álláskereső, aki bármiféle ellátás nélkül próbálna munkát találni magának. A tartósan álláskeresők pedig 13 439-cel lettek többen egy év alatt.
A növekvő létszám már azt vetíti előre, hogy a regisztrált állástalanokon belül változnak az egyes csoportok arányai. 2012 szeptemberében a tartósan álláskeresők az állástalanok 28,6 százalékát tették ki, aminél magasabbra legutóbb 2010 decemberében volt példa (28,9 százalék). Az ellátás nélküliek aránya pedig újabb csúcsra emelkedett: 54,8 százalékra. (A nyilvántartott álláskeresők összetételéről a Semmilyen ellátást nem kap az állástalanok fele című cikkünkben még olvashat).
Egyre gyengébb a piaci munkahelyteremtés
Az NFSZ statisztikája szerint szeptemberben összesen 43 158 új munkahely jött létre, aminél magasabbra legutóbb márciusban volt példa - ekkor futott fel az idei közmunkaprogram. Ezen belül a munkahelyek 67 százaléka (28 763) állami támogatással jött létre, amivel kapcsolatban az NFSZ kifejti: a támogatott állások közel 70 százaléka a közmunkaprogram valamely eszközére, míg azok 19,4 százaléka (5600 álláshely) a 2012. szeptember elsejével indult első munkahely garanciaprogram keretében meghirdetett állásokra vonatkozott tárgyhónapban.
Az állami munkahelyteremtés mellett első ránézésre kedvezőnek tűnhet, hogy szeptemberben a piac önerejéből az előző havinál közel 3500-zal több új munkahelyet tudott létrehozni: összesen 14 395-öt, vagyis az állások 33 százaléka kötődik a piachoz. Ha azonban a friss adatot más összefüggésben vizsgáljuk meg, máris nem lehet túlzottan optimistán tekinteni rá.
Az éves gördülő összegek vizsgálatakor ugyanis azt kell látni, hogy szeptemberben az adott és az azt megelőző 11 havi 146 161 darabos gördülő összeg 16 százalékkal marad el az egy évvel korábbi állapottól. Az elmaradás mellett az is aggodalomra adhat okot, hogy 2011 decembere óta - amikor elkezdődött az éves bázisú csökkenő trend, annak üteme fokozatosan erődösik, amit a grafikonunk is jól szemléltet. Mindez pedig arra enged következtetni, hogy a piac gyengesége a munkahelyteremtés szempontjából még nem érte el a mélypontját.
Mindez ráadásul annyira erős hatásnak bizonyul, hogy ha az összes, egy adott hónapban létrejött új munkahelyek évesített gördülő összegét vizsgáljuk, az éves változást nézve egy 2012 március óta csökkenő trendet fedezhetünk fel. Megjegyezzük: mindezt a felfutó közmunkaprogramok ellenére. Vagyis a piaci gyengélkedés sokkal erőteljesebb, mint a közmunka statisztikát felhúzó ereje.
2012 szeptemberére 510 556 az új munkahelyek évesített gördülő összege, ami az augusztusitól közel 8000 munkahellyel marad el, az előző évi állapottól pedig mindössze 2 százalékkal magasabb ez a mostani adat. Az elmúlt hónapokban ráadásul felgyorsult a csökkenés üteme is, melyet az alábbi diagramunk is jól szemléltet. Míg az év elején, a közmunkaprogramoknak köszönhetően az új munkahelyek évesített gördülő öszege 52 százalékkal haladta meg az előző évit, márciusban már csak 37, júniusban 20, júliusban 16, augusztusban pedig 9 százalékkal volt magasabb az aktuális adat.
Soha ilyen kevés cég nem akart leépíteni
2012 szeptemberében érdemes kiemelni a statisztikából a csoportos létszámleépítésekkel kapcsolatos adatokat. Ezek szerint ugyanis 2012 szeptemberében mindössze 8 cég jelentett be csoportos leépítést, aminél kevesebbre még sosem volt példa - legalábbis mióta az NFSZ közli ezt a statisztikát. A 8 cég összesen 598 főtől vált meg szeptemberben. A leépítésekkel kapcsolatban egyébként többet olvashat korábbi cikkünkben: A válság után az idei lehet a kirúgások éve című cikkünkben.
Székely Sarolta
mfor.hu