3p

Egy friss kimutatás egész jól rávilágít arra, hogy miért is vonzó hazánk a bővítést tervező gyárak és termelő cégek számára.

Az elmúlt években sorra jelentették a hozzánk települő és elinduló nagyberuházásokat, olykor 100 milliárd forintos nagyságrendben is. Ezek amellett, hogy közvetlenül és közvetve is munkahelyeket teremtenek, növelik a GDP-t, és az adott régió fejlődésére is kétség kívül jó hatással vannak. Az elmúlt időszakban kiváló példa az Apollo Tyres döntése hazánk mellett, végre a két kínai citromsavgyár is hivatalosan "elindult" és végül, de nem utolsó sorban a Miskolcot kiszemelő Takatáról sem érdemes megfeledkezni, mely 1000 új munkahelyet hoz majd létre.

Az lényegében már 2010 óta egyértelmű volt, hogy szektorális különadók ide, profit- és multiellenesség oda, az Orbán-kormány érinthetetlenjei a termelő cégek. Így hiába a többi szektor számára érezhető gazdasági bizonytalanság, az elmúlt évek kellő tanúbizonyságot tettek arról, hogy a termelő cégeknek nincs mitől tartaniuk az Orbán-kormány regnálása alatt. Tehát az, hogy ilyen nagy számban ilyen jelentős beruházások jönnek hazánkba, ennek fényében nem is meglepetés. Persze, azt is tudjuk: a magyar munkaerő is kecsegtető a beruházást tervező cégek számára. No, nemcsak a szaktudása, sokkal inkább az olcsósága miatt.

A harmadik kulcsfontosságú tényezőre pedig most világított rá az Eurostat friss kimutatása, mely tagállami lebontásban a beruházások összehasonlító árindexét ismerteti. Magyarország ugyanis a lista végén, hátulról a negyedik helyet foglalja el, 69 ponttal. Vagyis az uniós átlag 69 százalékába került nálunk beruházni 2013-ban. Ennél olcsóbb csak a friss uniós tag Horvátország (68), Bulgária (67) és Románia (58) volt. Igaz, a hazai helyezésben igen nagy szerepet játszik a szintén döntési mechanizmus során fontos tényező, a gyenge hazai fizetőeszköz.

A gyakran velünk párhuzamba állított másik három visegrádi országban is jóval drágábbak a beruházások. Lengyelországban és Csehországban az uniós átlag 80 százalékába kerültek, a szlovákiai index pedig 85 ponton áll.

A legmagasabb ára a beruházásoknak ebben az összehasonlításban Svédországban volt tavaly, az uniós átlag 137 százaléka, a dobogó második helyét Dánia foglalja el 128, a harmadikat pedig Finnország 123 ponttal.

Az Eurostat építőipari beruházások árindexe alapján ezen a téren sem állunk sokkal másként. Az EU-átlag 54 százalékába kerültek az ilyen jellegű tevékenységek hazánkban. Ez a szint megegyezik a bolgárral, alig több a horvát 53-as értéknél, viszont a lista végén álló román 41 pontnál jócskán több.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!