Ugyan az árbevétel tekintetében 27, a profit terén pedig 24 százalékos növekedésről számolt be az Apple csütörtökön, a számok mégis csalódást okoztak. Főleg a nyereség múlta alul az előzetes várakozásokat. Persze sok cég örülne 24 százalékos növekedésnek, azonban az Apple körül az elmúlt években akkora volt a felhajtás, hogy talán a felfokozott várakozások okoztak csalódást. Kérdés, hogy ebből az átmeneti hullámvölgyből ki tud-e lábalni a cég, hiszen az iPhone 5 értékesítése például csak a negyedik negyedévben indult be igazán, így az majd csak a következő eredményre lesz hatással.
"Úgy érzem, hogy most látjuk igazán Steve Jobs hiányának következményeit. Neki voltak víziói, tudta, mit akar elérni a céggel" - mondta a CNBC kérdésére Peter Bo Kiaer, a Saxo Bank elemzője. Szerinte a társaság mostani menedzsmentje kezd átlagossá válni, olyan, mint bármelyik másik cég vezetősége. Kiaer szerint már a közelmúltban elkövetett baki a térképekkel is azt mutatta, hogy az Apple jelenlegi menedzsmentje nem említhető egy lapon a korábbival. Mint ismert, a cég szeptember 19-én mutatta be új operációs rendszerének részeként saját térkép-szolgáltatását, azonban hamar kiderült, hogy szarvashibák kerültek a programba.
Az elmúlt napokban az amerikai vállalat egyébként nem csak negyedéves eredményeivel keltett csalódást, hanem azzal is, hogy a november 2-án megjelenő iPad Minit sok elemző szerint túlárazták.
"Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy az Apple bevételeinek nagy része az App Store-ból és a zenevásárlásokból származik, azonban a cég 90 százalékban hardverek értékesítéséből szerzi árbevételét. Korábban a hasonló cégek esetében már tapasztalható volt, hogy a hardverek árának zuhanása egy idő után nyomást gyakorol a marzsokra, szerintem ezt látjuk most az Apple esetében is" - emelte ki a Saxo Bank elemzője. Példaként említette az iPadet, melynek ára meredeken esik vissza, mivel hatalmas a verseny a piacon, így a társaság nem tudja fenntartani a marzsokat.
Bo Kiaer szerint az a probléma, hogy a folyamatosan csökkenő nyereségesség mellett az Apple egyre jobb és jobb minőségű alkatrészeket szerel be eszközeibe, mindig egy kicsit javít a kamera vagy a képernyő minőségén. "Csak kérdezzék meg a Nokiát, mi történik akkor, ha csökkenő árak mellett egyre jobb és jobb alkatrészeket teszünk a telefonokba. Ez fájdalmas tapasztalat lehet az Apple számára is" - emelte ki.
Bob Parker, a Credit Suisse szakembere úgy véli, hogy a technológiai iparág lassan eléri csúcspontját azok után, hogy az elmúlt években sorra jelentek meg az újabb és újabb termékek, melyek mindig egy kicsivel jobbak voltak elődeiknél. Az Apple számait elemezve Parker elmondta: egyrészt az újabb és újabb termékek bevezetésének költségei ronthatták a számokat, másrészt tisztán látszik, hogy a cég gyártási költségei is emelkedtek, amit a vállalat is kiemelt közleményében. Emellett a cég célként tűzte ki maga elé a marzsok emelését, ami Parker szerint arra utal, hogy szerintük sem elegendők a jelenlegi nyereségkulcsok az eredményesség fenntartásához.
mfor.hu