2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A szabadban dolgozóknak sok munkáltató már most is biztosítja a délutáni sziesztázás lehetőségét a legmelegebb órákban. A szaktárca szerint hivatalos délutáni pihenést egyelőre nem terveznek bevezetni, azonban a hatályos rendelkezések alapján a munkaadó bármikor rendszeresítheti az ebéd utáni munkahelyi sziesztázást. Bár szakemberek szerint a délutáni pihenőnek egyéb áldásos hatásai is vannak, a spanyolok éppen szeretnék azt megszüntetni, mivel szerintük csökkenti a gazdaság termelékenységét. Mfor.hu háttér.

Négy éve már itthon is javasolták a szieszta bevezetését

Az orvos-meteorológusok ezzel szemben úgy vélik: a rekkenő hőségben a déli pihenőórák bevezetése nagyon is indokolt. Ilyenkor ugyanis az emberi szervezet teljes energiája a hűtésre fordítódik, ezért dekoncentráltság, pontatlanság jellemző a munkára. A nyílt terepen dolgozók esetében pedig a hőmegterhelés még fokozottabb, ami miatt nő a balesetveszély.

Miért előnyös a szieszta?

A melegtől az irodában dolgozók is ingerültek és bágyadtak lesznek, így csökken hatékonyságuk. Kutatók szerint viszont egy délutáni pihenő jobban élénkít, mint a kávé. A szieszta nem csak a szellemi mélypontokat hidalja át, hanem javítja a koncentráló- és emlékezőképességet, pozitívan hat a motivációra és csökkenti a hibaszázalékot. Emellett növeli a kreativitást és a teljesítőképességet, valamint javítja a kedélyállapotot és a problémamegoldó képességet.

Annak idején a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által négy évvel ezelőtt felkért szakértőcsoport is javasolta a déli pihenőidő bevezethetőségének vizsgálatát, de a beadvánnyal parlamenti szinten sem foglalkozott még senki.

Dr. Felszeghi Sára szerint a legnagyobb veszély, ami a tartósan magas hőmérsékletnek kitett szervezetet éri, a kiszáradás és az emiatt fellépő keringési zavar. Tünetek: szaporább légzés, sápadtság, fejfájás, izomgörcs, súlyos esetekben pedig hőguta. Ezért a legfontosabb a megfelelő folyadékpótlás, valamint biztosítani kell a szellőztetést és a gyakoribb szüneteket, sőt akár a zuhanyozás lehetőségét is a munkahelyen.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!