Négy éve már itthon is javasolták a szieszta bevezetését
Az orvos-meteorológusok ezzel szemben úgy vélik: a rekkenő hőségben a déli pihenőórák bevezetése nagyon is indokolt. Ilyenkor ugyanis az emberi szervezet teljes energiája a hűtésre fordítódik, ezért dekoncentráltság, pontatlanság jellemző a munkára. A nyílt terepen dolgozók esetében pedig a hőmegterhelés még fokozottabb, ami miatt nő a balesetveszély.
Miért előnyös a szieszta?
A melegtől az irodában dolgozók is ingerültek és bágyadtak lesznek, így csökken hatékonyságuk. Kutatók szerint viszont egy délutáni pihenő jobban élénkít, mint a kávé. A szieszta nem csak a szellemi mélypontokat hidalja át, hanem javítja a koncentráló- és emlékezőképességet, pozitívan hat a motivációra és csökkenti a hibaszázalékot. Emellett növeli a kreativitást és a teljesítőképességet, valamint javítja a kedélyállapotot és a problémamegoldó képességet.
Annak idején a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által négy évvel ezelőtt felkért szakértőcsoport is javasolta a déli pihenőidő bevezethetőségének vizsgálatát, de a beadvánnyal parlamenti szinten sem foglalkozott még senki.
Dr. Felszeghi Sára szerint a legnagyobb veszély, ami a tartósan magas hőmérsékletnek kitett szervezetet éri, a kiszáradás és az emiatt fellépő keringési zavar. Tünetek: szaporább légzés, sápadtság, fejfájás, izomgörcs, súlyos esetekben pedig hőguta. Ezért a legfontosabb a megfelelő folyadékpótlás, valamint biztosítani kell a szellőztetést és a gyakoribb szüneteket, sőt akár a zuhanyozás lehetőségét is a munkahelyen.
Körte IldikóMenedzsment Fórum