3p

A lehetséges együttműködésről készül tárgyalni az OMV a Mol vezetésével - közölte az osztrák olajcég vezérigazgatója. Wolfgang Ruttenstorfer jelezte azt is, hogy a mostani részvényvásárlásról nem konzultált a magyar olajtársaság menedzsmentjével. Közben a Mol bejelentette: nem kíván ilyen irányú stratégiai egyeztetésekről tárgyalni az OMV vezetésével.

Az OMV hétfő reggel jelentette be, hogy több, együttesen közel egymilliárd eurós ügylet keretében 8,6 százaléknyi Mol-részvényt vásárolt, ezzel az eddigi 10 százalékról 18,6 százalékra növelte részesedését.

Az ennek apropóján tartott sajtótájékoztatón Ruttenstorfer arra a kérdésre, hogy lehet-e az ügyleteket ellenséges felvásárlásnak minősíteni az ügyletet, azt mondta, hogy a Mol menedzsmentjével az elmúlt évek folyamán és az utóbbi időben is kapcsolatban álltak és nagyra értékelik a menedzsment minőségi munkáját. "Baráti hangú" megbeszéléseket remélnek, hiszen a következő két-három évben elkerülhetetlen iparági konszolidáció mindkét céget ösztönzi az együttműködésre.

Arról nem kívánt beszélni, hogy folytatják-e a vásárlásokat, a Molban érvényes 10 százalékos szavazati korlátról pedig azt mondta, hogy most a "prioritás a tulajdonszerzés" volt.

"Nincs köze a Gazprom-ügylethez a részvényvásárlásnak"

Az OMV egyrészt az iparágban növekvő verseny miatt, másrészt az európai energiaellátás biztonságát szem előtt tartva látta elérkezettnek az időt Mol-részesedésének növelésére - mondta Ruttenstorfer.

Ruttenstorfer határozottan cáfolta azt a felvetést, hogy az időzítésnek bármi köze lenne ahhoz, hogy az OMV nemrégiben közös stratégiai gáztároló ausztriai létesítéséről írt alá szándéknyilatkozatot a Gazprommal.

"A két ügylet teljességgel független egymástól, semmilyen közös vonatkozása sincs" - mondta.

A vezérigazgató szerint az OMV-ben meglévő 31,5 százalékos osztrák állami tulajdon nem lehet akadálya az OMV által szorgalmazott szövetségnek, az állam nem avatkozik bele a vállalat ügyeibe.

"A lehető leghamarabb le szeretnénk ülni a Mol vezetésével, hogy barátilag áttekintsük, milyen megoldások és ötletek merülnek fel az együttműködésre" - mondta Ruttenstorfer, hozzáfűzve hogy két-három évbe is beletelhet, míg kialakul a megfelelő forma.

A Mol saját stratégiáját követi

A Mol-csoport menedzsmentje hétfő reggel folyamán értesült az OMV részvényvásárlásáról és sajtóban közzétett "baráti" tárgyalási szándékáról - áll a magyar olajcég sajtóközleményében.

A Mol menedzsmentje üdvözli azt a tényt, hogy egy versenytárs vonzó befektetésnek találja a társaság részvényeit, mindazonáltal leszögezi, hogy a Mol folytatja saját stratégiájának megvalósítását és nem kíván ilyen irányú stratégiai egyeztetésekről tárgyalni az OMV vezetésével. Az összeolvadás, mint potenciális lehetőség több ízben felmerült az elmúlt évek során, amelyet a társaság számos alkalommal megvizsgált. A Mol menedzsmentjének meggyőződése, hogy a térség két legnagyobb olajvállalatának szorosabb együttműködése a szinergiák kihasználására a régiós verseny kiiktatását jelentené, mely egyértelműen előnytelen és nem nyújt értéktöbbletet a közép-európai térség és annak érintett felei számára.

Mint ahogy korábban, a Mol most sem támogatja olyan partnerek tulajdonszerzését, amelyek mögött erős külföldi állami befolyás és tulajdonviszonyok állnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!