4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Immár harmadik hónapja lényegében stagnál a versenyszférában alkalmazottak száma, a júniusi 1,816 millió dolgozó ugyanakkor 50 ezer fővel kevesebb, mint ahányan egy évvel ezelőtt dolgoztak. Mfor.hu-háttér.

Bajban a versenyszféra

2012 júniusában Magyarországon 2,692 millióan álltak alkalmazásban a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, ami előző hónaphoz képest mintegy 2900 fős bővülést jelent, tavaly ilyenkor viszont 38 500-zal dolgoztak többen hazánban, akkor elérte a 2,73 millió főt a munkával rendelkezők száma.

A mostani kismértékű növekedést a fizikai dolgozók számának növekedése eredményezte a munkaerőpiacon, számuk ugyanis 3900-zal emelkedett 1,441 millióra. Ha azonban ebből a növekményből levonjuk a versenyszféra szellemi dolgozóinak ezer fős létszámcsökkenését, akkor megkapjuk a 2900 fős bekezdés elején említett változást. Külön érdekesség, hogy 2012 júniusában a közfoglalkoztatottak száma hazánkban szintén 2900 fővel emelkedett (107 ezren voltak), ezek után tehát kijelenthető, hogy a közmunkaprogramok nélkül állóvízzé változott volna a munkaerőpiac ebből az aspektusból.

Más kérdés azonban a versenyszféra helyzete. Az itt dolgozók száma (1,816 millió) 800 fővel esett vissza, ami nem nevezhető érdemi változásnak, egy év alatt azonban ez 50 ezer fős szűkülés eredménye. Így éves bázison már hetedik hónapja csökken az alkalmazotti létszám, ami pedig még növeli a problémákat, hogy a zsugorodás üteme negyedik hónapja gyorsul. Amiatt is érdekes ez a változás, hogy a versenyszférában dolgozók létszáma a korábbi évek tapasztalatai alapján a nyári hónapokban növekedést mutat a több alkalmi, szezonális munkának is köszönhetően. Ilyen nyári stagnálásról legutóbb 2009 nyarán nem árulkodott a statisztika - a válság idején.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat általunk korábban már feldolgozott statisztikája után mindez egyébként nem is annyira meglepő "változás", hiszen az évesített gördülő statisztikánk szerint a piac fokozatosan egyre kevesebb új munkahelyet tud megnyitni az álláskeresők számára. A trend pedig júliusban is folytatódott, mindemellett pedig alig 4-5000 olyan regisztrált álláskereső volt június-júliusban, aki munkaszerződés miatt került volna ki az álláskeresési járadékosok közül. Ezek után a július havi statisztikától sem várhatunk jelentős pozitív változást, sőt inkább az alkalmazotti létszám zsugorodásra számíthatunk továbbra is a versenyszférában.

Szintén alig változó keresetek

2012 júniusában a bruttó átlagkereset 220,7 ezer forint volt, ami közel 5000 forintos csökkenés eredménye előző hónaphoz képest, bár tavaly júniushoz viszonyítva több mint 8000-rel többért dolgoztak idén az alkalmazottak. Ez azonban a versenyszférában foglalkoztatottak bérének köszönhető változás, hiszen egy év alatt 15 ezerrel emelkedett a bruttó bér.

Érdemesebb azonban a prémiumok nélküli bruttó béreket vizsgálni, ám júniusra ez a statisztika sem mutat kedvezőbb képet az egyszeri jutalmakat is tartalmazó bruttóknál. A vizsgált időszakban kicsivel több mint 2000 forinttal kerestek kevesebbet az alkalmazásban állók, vagyis 207 500 forintot. A csökkenés megakadályozásához kevés volt a közszféra párszáz forintos növekedése, hiszen a vállalkozásoknál közel 3000 forinttal csökkentek a fizetések előző hónaphoz képest.

Ezzel szemben a versenyszférában éves szinten 15 ezer forintos emelkedés történt, ami részben a tavalyi évi alacsonyabb bázisnak is köszönhető, hiszen 2012 januárjától 15 ezer forinttal 93 ezerre emelkedett a minimálbér is. A közfoglalkoztatottak egyébként az éves bázisú statisztikát is lehúzzák a közszféra esetében - rendszeres bruttó bérük egy év alatt 4000 forinttal csökkent -, mivel 30 ezerrel több közmunkás volt idén júniusban tavalyhoz képest.

Azt azonban meg kell jegyezni, hogy a júniusban foglalkoztatott 107 ezer közmunkás alacsonyabb bére torzítóan hat a statisztikára, így ezt leszámítva valószínűleg a lényegi stagnálás helyett bérnövekedés valósulhatott meg nemzetgazdasági szinten is.

Mivel 2012 júniusában 5,6 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak tavalyhoz képest, a nettó bérekben nemzetgazdasági szinten pedig mindössze 1,6 százalékkal emelkedtek, a megkeresett pénz 4 százalékkal kevesebbet ér 2011 júniusához mérve.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!