3p

A munkanélküliség aránya a fiatalok körében a mostaninál is nagyobb lehet az eurózóna válságának tovagyűrűző hatásaként, derül ki az ILO legfrissebb tanulmányából.

A prognózis szerint a fejlett országokban a fiatalok (15-25 év közöttiek) munkanélküliségi rátája 2017-re a jelenlegi 17,5 százalékról 15,6 százalékra mérséklődhet, ám ez még mindig jóval magasabb a 2008-as válság előtti szintnél, amikor is 12,5 százalékos volt a ráta. Az ezt eredményező folyamat azonban cseppet sem nevezhető pozitívnak az ILO (International Labour Organization) szerint, mivel a ráta csökkenése nem a munkaerőpiaci feltételek javulásának lesz az eredménye. Sokkal inkább a csalódottság miatt fognak kivonulni a fiatalok a munkaerőpiacról, így ők már nem tartozhatnak majd statisztikailag a munkanélküliek közé.

Globálisan romló helyzet

A fejlett gazdaságokban bekövetkező statisztikai javulás azonban nem elég ahhoz, hogy globálisan is javuló rátát eredményezzen. Az ILO tanulmánya szerint globálisan a munkanélküli fiatalok aránya 2017-re eléri a 12,9 százalékot, a jelenleginél 0,2 százalékponttal magasabbat.

Észak-Afrikában és a Közel-Keleten a fiatalok munkanélküliségi rája továbbra is meghaladja majd a 25 százalékot a következő években, sőt valamivel magasabb szinteket is elérhet a jelenleginél. Kelet-Ázsiában a jelenlegi 9,5 százalékról 10,4 százalékra nőhet a fiatal állásnélküliek aránya az elkövetkezendő öt év során.

A tanulmány megjegyzi, hogy még azokban az országokban, ahol meg lehet figyelni a munkahelyek visszaállítását, vagy új pozíciók nyitását is, sok fiatal nagyon nehezen talál munkát magának. Ennek nagyon egyszerű magyarázata, hogy a szaktudása nem egyezik meg az aktuális elvárásokkal. Ez pedig növekvő elkeseredéshez és az úgy nevezett NEET-rizikó (sem foglalkoztatott, sem tanuló, sem gyakornok) növekedését eredményezi. Ez ellen hatékony megoldásként a különböző képzéseket nevezi meg a tanulmány, mellyel áthidalható lenne a képesség és az elvárás közötti eltérés, illetve kiküszöbölhető lenne, hogy a fiatalok ne veszítsék el a kapcsolatot a munkaerőpiaccal.

A fiatalok nehézségei jól tükrözik a munkaerőpiacok és az adott gazdaságok gyengeségét is. Ugyan az elmúlt hat hónapban a globális kibocsátás enyhén növekedett, ettől nem várható, hogy a munkaerőpiac javulását magával tudná húzni. A gyengülő globális kereskedelem mellett pedig további negatív nyomást jelent a gazdaságra a megoldatlan európai adósságproblémákból fakadó romló hitelképesség is. Az általános piaci bizalmatlanság és költségvetési gondok miatt kialakított fiskális megszorító intézkedések pedig visszafogják a magán- és az állami szektorok munkahelyteremtését. Éppen ezért az ILO külön felhívja az egyes kormányok figyelmét, hogy a fiskális döntések meghozatalakor tartsák szem előtt a munkaerőpiac egyes problémáit is.

Hazánkban is romlik a helyzetük

A 15 év felettiek munkanélküliségi aránya az elmúlt időszakban Magyarországon is romló képet mutat. A KSH statisztikája 15-19 és 20-24 éves korosztályra vonatkozóan közöl munkanélküliségi adatokat. Az arányukat vizsgálva megfigyelhető, hogy a 20-24 év közöttiek esetében gyakorlatilag a tavalyi második negyedév óta romlik a helyzet, hiszen az akkori 23,4 százalékos ráta a legutóbbi, ez év április-júniusára közöltek szerint már 26,4 százalékra emelkedett.

Ezzel kapcsolatban majd nagy kérdés lesz, hogy a kormány 2013 januárjától bevezetni tervezett járulékkedvezményei milyen mértékben tudják csökkenteni a 25 év alatti munkanélküliek arányát.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!