4p

Egy év alatt arányaiban jelentősen megugrott a thaiok és a vietnámiak részére kiadott munkavállalási engedélyek száma az év első kilenc hónapjában.

Közel 3000 engedély a harmadik negyedévben

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) közzétette a harmadik negyedévre vonatkozó adatokat a hazánkban dolgozni szándékozó külföldiek engedélyeiről. Ez alapján idén szeptemberrel bezárólag 8599 kiadott engedélyt volt, ami a 2011-es azonos időszakinál 6 százalékos emelkedést mutatott. Július-szeptember hónapokra egyébként 2909 munkavállalási engedélyről árulkodik a statisztika.

(Forrás: NFSZ)

Az országok szerinti lebontás lényeges változásról nem tanúskodik, ha az európai állampolgárok részére kiadott engedélyek számát nézzük, viszont az EU-n kívülről érkezőknek kiadott engedélyek terén volt változás. "az Európai Unióhoz nem tartozó, de Magyarországgal szomszédságban lévő országok állampolgárai részére kiadott engedélyek száma csökkenést mutatott, ennek mértéke 15,3 százalékos volt. Ezzel szemben az Európán kívüli országok állampolgárai részére kiadott engedélyek száma 10,5 százalékkal emelkedett" - írja az NFSZ.

A kiadott, összesen 8599 engedély között a legmagasabb a kínai (2 371 db), az ukrán (1 876 db) és a szerb (583 db) állampolgárok aránya volt 2012. I-III. negyedévben. Mindez azt jelenti, hogy a tárgyidőszakban kiadott engedély 27,6 százaléka kínai, 21,8 százaléka ukrán, 6,8 százaléka pedig szerb állampolgárok részére került kiadásra. A változásokat nézve kiderül, hogy a kínaiak száma 1,7 százalékkal emelkedett, az ukránok körében 15,5, a szerbeknél pedig 9,6 százalékos csökkenés volt.

(Forrás: NFSZ)

Összességében megfigyelhető, hogy egy év alatt kismértékben tovább növekedett a kínaiak számára kiadott engedélyek száma, viszont akár jelentősebb visszaesést mutatnak a szomszédos európai országokból érkezőknek ítélt engedélyek. Bár azt érdemes kiemelni, hogy egy év alatt rendkívül megugrott a Koszóvóból érkezőknek kiadott engedélyek száma, hiszen míg tavaly szeptemberrel bezárólag 91 engedély volt náluk, idén már 498 darab. Nemzetgazdasági ágak szerint vizsgálva az engedélyek alakulását, kiderül, hogy arányaiban a legtöbb engedély változatlanul a kereskedelem, gépjármű-javítás, a feldolgozóipar, illetve a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén van.

Kismértékben nőtt az érvényes engedélyek száma is

2012 szeptemberével bezárólag hazánkban 19 023 darab érvényes munkavállalási engedély volt, ami a 2011-es állapothoz képest 2,2 százalékkal magasabb. Az első félévi állapothoz képest egyébként kisebb csökkenés következett be, hiszen az akkori állapot szerint 19 101 érvényes engedély volt.

(Forrás: NFSZ)

"Ha országok szerinti csoportokat nézzük, azt tapasztaljuk, hogy egyedül az Európán kívüli országok esetében nőtt az érvényes munkavállalási engedélyek száma, 10,3 százalékkal.
Ezzel szemben az Európai Unióhoz nem tartozó, de Európában található országok állampolgárai körében 7,8 százalékkal, a Magyarországgal szomszédos, de nem EU tagállamoknál pedig 17,5 százalékkal csökkent az érvényben lévő engedélyek száma egy év alatt" - írja az NFSZ. Majd részletezik: az érvényes engedélyek száma a legmagasabb a kínai (5 858 db), az ukrán (4 111 db), a szerb (1 627 db) és a vietnámi (1 111 db) állampolgárok körében volt 2012. szeptember 30- án. Egy év alatt egyébként jelentősen, 26,4 százalékkal nőtt a vietnámi állampolgároknál lévő engedélyek száma, a kínaiaknál és az indiaiaknál lévőké sem tudott ilyen mértékben növekedni. A jelentés kiemeli még az iráni állampolgároknál lévő engedélyeket is, melynek száma arányaiban durván megemelkedett: egy év alatt 44 százalékkal nőtt az érvényes engedélyek száma, így a statisztika már 131 engedélyről árulkodik.

(Forrás: NFSZ)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!