"A külföldön való boldogulás, elvándorlás másik mozgatórugója Magyarországon az elhúzódó gazdasági válság: a 2009-es, majd a 2012-es gazdasági visszaesés, a megélhetéssel, a munkalehetőségekkel kapcsolatos bizonytalanság növekedése hozzájárulhat ahhoz, hogy egyre többen keresnek külföldön boldogulást" - írja a Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet (GVI).
Az általános, tehát célországokhoz nem köthető külföldi munkavállalással kapcsolatos keresési kifejezések lekérdezésének gyakorisága a vizsgált időszakban, 2007 januárja és 2012 szeptembere között 2012 januárjában csúcsosodott ki, míg 2010 októberében érte el a minimumát. 2010 decemberében azonban trendforduló következett be, és a tendencia növekedésnek indult. Az elemzés szerint azóta pedig jelentősen megnőtt a külföldi munka iránt érdeklődők száma.
Németországba, Ausztriába és Angliába mennének a legtöbben
A keresési kifejezések alapján a külföldi munkát keresők elsősorban ausztriai, németországi és angliai lehetőségek iránt érdeklődnek. Emellett hogy Franciaország, Olaszország, Svájc, Svédország és az Egyesült Államok munkakínálatát illetően is még értékelhető mértékű keresési forgalom zajlott az elmúlt néhány évben. Viszont a környező országokba az elemzés során nem találtak releváns adatot, így megállapították, hogy a munkakeresők inkább a nyugat-európai országokat preferálják.
Területi szempontból vizsgálva az érdeklődést elmondható, hogy az ausztriai munkavégzés leginkább az ország nyugati megyéiben (Vas, Győr-Moson-Sopron és Zala) élők figyelmét keltette fel, míg a németországi kilátásokat tekintve ugyanez a megállapítás Komárom-Esztergom és Tolna megyék lakosaira jellemző, az angol lehetőségek pedig az északkeleti országrészben (Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék) tartottak számot a legnagyobb érdeklődésre a vizsgált időszakban.
"A fentieket összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a 2010 vége 2011 eleje óta számottevő növekedésnek indult a külföldi munkavállalás iránti érdeklődés a magyar lakosság körében. A statisztikai elemzések szerint 2011 januárjában trendforduló figyelhető meg a külföldi munkavállalásban: ezt követően számottevően megnőtt a fontosabb célországokban (Németország, Ausztria, Angila) munkát keresők száma. Feltehető, hogy ez a tendenciaváltás a Magyarországról való kivándorlás erősödését is jelzi. Azt azonban még nem tudjuk, nem tudhatjuk, hogy egy új magyar exodus elé kell néznünk, vagy csak rövid távon érvényesülő és a jövőben tovább nem erősödő folyamatról lesz szó" - összegzi a GVI elemzése.
mfor.hu