2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság szerint 2025-ig az unió mostani területén működő 155 atomreaktorból 50-60-at le kell szerelni. Ezt a folyamatot az EU szeretné egységes stratégiával kezelni, ezért az Európai Parlament szerdán két jelentést is elfogadott e témában.

A parlament elé terjesztett két jelentést a német zöldek képviselője, Rebecca Harms készítette: az egyik általában foglalkozott az atomerőművek leszerelésének kérdéskörével, a másik pedig konkrétan a szlovákiai, bohunicei atomerőműről szólt, melynek első és második blokkját Pozsony - az uniós csatlakozási tárgyalások során vállalt kötelezettségének megfelelően - 2006, illetve 2008 végére le fogja állítani.

A kérdéskört általában taglaló jelentés többek között az emberi és természeti környezet védelmének fontosságát emelte ki. (Számítások szerint az atomerőművek leszerelése utáni rehabilitáció költsége akár a kezdeti beruházás összegének 10-15 százalékát is elérheti.) Jelenleg a tagállamok egymástól teljesen eltérő módon határozzák meg atomerőmű-bezárási stratégiájukat, ezért az EU-bizottság az Euratom szerződés alapján még az idén ajánlást szeretne megfogalmazni a témakörben.

Érdekesen alakult a másik, a bohunicei erőművel foglalkozó jelentés sorsa: az azt készítő német képviselőnő ugyanis nem értett egyet azzal, hogy a parlamenti többség az EB által javasolt 237 millió euró helyett 400 millióval támogassa az erőmű első két egységének leállítását, ezért visszavonta nevét a dokumentumról és annak elutasítása mellett érvelt, a parlament azonban mégis elfogadta azt.

A bohunicei erőmű két egységének bezárását az ország a csatlakozási folyamat legvégén, jóformán megkérdőjelezhetetlen feltételként kellett, hogy vállalja, jóllehet már akkor is köztudott volt, hogy ez termelési kapacitáskieséssel jár. A hiányt Szlovákiának új befektetésekből, illetve importból kell pótolnia. Mivel az Európai Uniónak és Szlovákiának közös érdeke a bezárással kieső energiatermelési kapacitás mielőbbi pótlása, ezért a szükséges befektetéseket is közösen kell biztosítani.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!