Ezeket az engedélyeket a határon vagy az önkormányzatoknál lehet beszerezni, ám eddig komoly papírmunkát vett ez a procedúra igénybe, és leghamarabb 24 óra múlva kapta meg az ügyfél az engedélyt – számolt be a Magyar Rádió. A jövőben azonban fokozottan átveszi a papírmunkát a lényegesen gyorsabb, számítógépes engedélykiadás, amely 5-10 perc alatt elkészíti ezt a bizonyos engedélyt.
Ennek a rendszernek a kidolgozását készítette el a Közlekedési Hírközlési és Vízügyi Minisztérium alapította Állami Közúti, Műszaki és Információs Közhasznú Társaság, amely az ország 30 ezer kilométer hosszúságú közúthálózatának központi kezeléséért felelős. A rendszer kidolgozása közel 30 millió forintba került. 20 millió forintot a Miniszterelnöki Hivatal adott, közel tizet pedig a minisztérium. A rendszert már ez év végén a kísérleti periódus után működésbe kívánja hozni a KHT, de körülbelül két év, mire mindenhol, minden megyében és határon élni fog. A kísérletbe eddig egy megye, Békés kapcsolódott be.
A fuvarozóknak 30-50 ezer forintos beruházást igényel majd a rendszer, mert kártyaleolvasót és internet hozzáférési lehetőséget kell biztosítaniuk. A rendszer biztonságos és többször ellenőriz, mire kiadja a végleges engedélyt. Tavaly egyébként 41 ezer ilyen útvonalengedélyt adtak ki a határállomásokon, illetve az önkormányzatoknál.
Egyszerűsítik a fuvarozói útvonalengedélyek kiadását
900 millió forint tiszta bevételhez jutott az államkincstár tavaly abból a túlsúly díjból, amit azoknak a teherfuvarozóknak kellett befizetniük, akik tíz tonnánál súlyosabb járművet vezettek. Ebben az esetben azonban szükség van úgynevezett útvonalengedélyre is.