3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU csatlakozás mind közlelbbi időpontja sokakat ösztönöz arra, hogy megismerje a legfontosabb szabályokat, amelyek a jövőben a munkáját, tevékenységét befolyásolják.

A témával foglalkozó intézmények

A belkereskedelemmel, annak szabályozásával az alábbi szervezetek, intézmények foglalkoznak: Kormányzati szinten a gazdasági miniszter felelõs a forgalmi folyamatok irányításáért, szabályozásáért, ennek megfelelõen a Gazdasági Minisztériumon belül a Fogyasztóvédelmi és Belkereskedelmi Fõosztály a belkereskedelemért felelõs szervezeti egység.

  • A belkereskedelemre vonatkozó szabályozásokból adódóan.
  • Az üzletek mûködésére vonatkozó mûködési engedélyeket az üzlet helye szerint illetékes önkormányzatok jegyzõi -gyakorlatilag 3200 települési önkormányzat- adják ki.
  • A vásárok és piacok nyilvántartásba vételét ugyancsak a helyi jegyzők végzik.
  • Az egyes speciális kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges nyilvántartásba vételi feladatokat a hulladékok, személygépkocsik, motorkerékpárok, vetõmagok, növényvédõszerek esetében a GM Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala, nemesfémek esetében pedig a Nemesfémvizsgáló és Hitelesítõ Intézet végzi.


A leggyakoribb problémák a belkereskedelmi tevékenységek gyakorlásával kapcsolatban a következõk szoktak lenni

  • Általános probléma, hogy a kereskedelmi vállalkozások egy része még mindig nem ismeri a kereskedelemre vonatkozó legfontosabb jogszabályokat, noha azok több éve hatályban vannak. Erre vonatkozóan nem veszik igénybe a kamarák, valamint a kereskedelemmel foglalkozó szakmai szövetségek tanácsadását, segítségét.

  • Sokan nem tartják be az egyes üzletkörökre vonatkozó alapvetõ szabályokat, s az üzletekben olyan termékeket is forgalmaznak, amelyek nem tartoznak az adott üzletkörbe.

  • Rendkívül sok probléma adódik a közterületi árusítással, hiszen nagyon gyakran olyan termékeket is árulnak közterületeken, amelyek árusítása itt tiltott. Ennek betartása éppen az EU-csatlakozásból adódóan is fontos.

  • Egyes vállalkozások a devizabelföldi személyek alatt külföldi személyeket értenek, holott ez két külön fogalom. A devizabelföldi lehet külföldi, de Magyarországon bejegyzett vállalkozással, vagy egyéni vállalkozói igazolvánnyal kell rendelkeznie.


A belkereskedelemre vonatkozó szabályozás -mint a bevezetõben emutettük- EU-alapelveken nyugszik, betartása viszont legalább olyan fontos, mintha konkrét EU-irányelveket kellene érvényesíteni. Fontos továbbá azért is, mert az egységes belsõ piacon csak a szabályokat betartó, legálisan működõ kereskedelmi vállalkozások lehetnek versenyképesek. A belkereskedelmi szabályozáshoz szorosan kapcsolódnak a fogyasztóvédelmi elõírások, de ezek -jelentõségük és tágabb területük miatt- kézikönyvünkben külön fejezetet alkotnak.

Forrás: Tranzit


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!