[ajanlo=1191][igazitas=right/]A TCK eddig 18 társaságot mutatott be, az Állami Nyomda múlt héten pénteken csatlakozott a kezdeményezéshez, annak reményében, hogy idővel megjelenhessen a tőzsdén. A Klub rendezvényeit további 20-25 cég látogatja, ezek a társaságok egyelőre még hozták nyilvánosságra szándékukat.
Horváth Zsolt, a Budapesti Értéktőzsde Rt. (BÉT) vezérigazgatója az mfor.hu kérdésére elmondta: akkorra szeretnék ezen társaságok megjelenését időzíteni, "amikor megszületnek a végleges döntések a tőzsdei bevezetésről". "A BÉT által kezdeményezett tőzsdei bevezetés-támogató alapba négy pályázat érkezett idén, így valószínűleg felhasználásra kerül a 2005-ben, erre a célra fordítandó pénz. Az eddigi egyeztetésekből kitűnik: 2006-ban és az azt követő években is rendelkezésre áll a tőzsdére lépést támogató 100 milliós keret" - tette hozzá.
A TCK-t az Értéktőzsde 2003-ban indította el azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson a tőkepiacra lépést megelőző felkészülési folyamatban. Különböző programokat szerveznek a cégeknek, legutóbb például a vállalatfinanszírozásról, illetve a törvényi változásokról is voltak rendezvényeik. Előadást tartottak külföldi befektetési alapok képviselői, hazai intézményi befektetők arról is, hogy milyen elvárásaik vannak egy tőzsdei céggel szemben.
"A TCK-tagok közül a Freesoftot vezették be a tőzsdére, egy évvel azt követően, hogy tagja lett a kezdeményezésnek. Abban bízunk, hogy ez a szám növekedni fog" - mondta lapunknak Horváth Zsolt. "Teljesen állami tulajdonban lévő társaság nem tagja a tőzsdének. Általában a magántársaságok választják a tőkebevonás területének a tőkepiacot és a tőzsdét, de privatizált cégeknél is előfordulhat olyan struktúra, hogy az állam is tulajdonos marad a cégben" - tette hozzá.
"A TCK-ba történő belépés az Állami Nyomda számára lehetőséget teremt arra, hogy még több információt tudjon gyűjteni a magyarországi és külföldi tőzsdék működéséről, az ottani lehetőségek kihasználásáról" - mondta Gyergyák György, az Állami Nyomda Rt. vezérigazgatója. Arra jelenleg nem tudott választ adni, mikor lép ki a társaság a tőzsdére. "Ez egy hosszú előkészítő folyamat eredményeképpen történik majd meg. Amikor belépünk, kiderül, hogy milyen lehetőségek nyílnak meg számunkra. Vizsgáljuk, hogy a tőzsdére lépés melyik változata felelne meg a legjobban terveinknek" - tette hozzá.
Az Állami Nyomda 2004 és 2005 folyamán leányvállalatokat alapított Romániában, Bulgáriában, Oroszországban és Szlovákiában, termékeivel összesen 17 országban van jelen. A társaság az eredeti klasszikus nyomdaipari termékek előállításától eljutott a komplex biztonságtechnikai megoldások - okmánytermékek, műanyagkártya megoldások, elektronikus dokumentumkezelés - szállításáig.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum