Alekszej Alekszejev belgrádi orosz nagykövet a szerdai szerb sajtó beszámolói szerint egy államközi szerződésre vonatkozó, Moszkvában elkészített tervezetet adott át belgrádi illetékeseknek, s ebben az szerepel, hogy az egyelőre a Fekete-tengeren át Törökországba, Ankaráig elért gázvezetéket Bulgárián, Szerbián, Horvátországon és Szlovénián keresztül vezetik tovább Ausztriába.
Építenek hozzá egy leágazást is, amely a dél-szerbiai Nistől a Republika Srpskába, Bosznia és Horvátország szerb részébe vezet. Mivel a vezeték szerbiai nyomvonala mentén több nagy tározó építését is előirányozták a tervezetben, annak megvalósításával Szerbia akár fontos szereplőjévé is válhat az európai gázellátásnak.
Hogy az ajánlat mennyire komoly és végleges, az ezután fog kiderülni. A Kék Áramlattal kapcsolatban eddig három változat látott napvilágot. Az első szerint a nyomvonal Törökországból Bulgárián, Románián és Magyarországon át vezetne Ausztriába, s onnan délre, Olaszországba. December elején, a budapesti magyar-orosz kormányközi konzultáció után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök be is jelentette, hogy orosz kollégája ígérete szerint a Kék Áramlat eléri Magyarországot.
A Szerbián keresztüli nyomvonal eddig a 2. számű lehetőség volt, s tavaly novemberben felbukkant egy 3. változat is, amely szerint a csőkígyó Törökországból Görögországon és Albánián, majd az Adriai-tengeren át egyenesen Olaszországba tartana, s az olasz csizma sarkának a csúcsánál, Lecce és Brindisi környékén érné el azt. Ami biztos: a vezetéken évente harmincmilliárd köbméter gázt lehet majd továbbítani.