Aki egy kicsit is figyel a magyar gazdaság történéseire, valószínűleg már kívülről fújja, hogy Magyarország 2014 és 2020 között 34 milliárd eurót kap Brüsszeltől, aminek 60 százaléka a gazdaság fejlesztésére fog elmenni. Azt is tudjuk, hogy a kormány célja az exportorientált, de legalábbis termelő kis- és középvállalkozások fejlesztése, így a források jelentős részével őket fogják megcélozni.
A legutóbbi nagy bejelentés szerint – amit idén nyáron minden fórumon szajkóztak a kormányzati képviselők, így az mfor.hu-n mi is legalább négyszer lehoztuk két hónap alatt - 2017 közepére valamennyi pályázatot meghirdetnek.
Valóban kiváló cél és dicséretes, már ha sikerül megvalósítani. A nagyívű célokat, kommunikációt ugyanis a tettek a pályázatok kiírása mentén nem igazán követik.
A kormány gazdaságpolitikájának fókuszában álló kkv-k versenyképességének növelésére 2015-re megígért pályázati célok például egyre távolabbinak tűnnek. Rákossy Balázs államtitkár még márciusban jelentette be, hogy idén csaknem 70 pályázati kiírás fog megjelenni a GINOP (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) keretében. Ezen belül az első prioritásra, vagyis a kis- és középvállalkozások versenyképességének a javítására 12-t ígértek 145 milliárdos keretösszegben.
Eddig, vagyis szeptember közepéig ebből a 12 pályázatból 4-et sikerült meghirdetni, amiből egyet - tegnapi bejelentés alapján – keretkimerülésre hivatkozva már a héten lezárnak. Egy másik pályázaton (GINOP - 1.3.5 - 15) pedig csak a Magyar Turizmus Zrt. nyújthat be pályázatot. (Hangsúlyozzuk a kkv-nak szóló prioritásról beszélünk!!!) A harmadik pályázaton pedig – egy augusztus végi szigorítás miatt – immár csak az úgynevezett szabad vállalkozási zónákban (hátrányos térségek, települések) működő cégek indulhatnak.
Tehát a hatalmas célokkal (álmokkal ?) szemben a jövő héttől a kkv-k számára ténylegesen (az iparjog és a K+F+I pályázatok a döntő többség számára elérhetetlen) mindössze két pályázat lesz nyitva és azok is csak bizonyos településeken.
mfor.hu