Garamhegyi Ábel és Gál Rezső a megállapodást ésszerű kompromisszumnak nevezte, és a kilencven napot elegendőnek látják a végleges megállapodás megkötésére. Gál Rezső újságíróknak azt mondta, amennyiben nem sikerül a végleges megállapodást megkötni, akkor ismét sztrájkolnak. A végleges megállapodással egy időben, annak megfelelően módosítják az ágazati kollektív szerződést is.
Az előzetes megállapodás rögzíti a jogosultak körét, amely azonos a jelenlegi kedvezményezettekkel. A kormány garantálja, hogy a teljes piacnyitásig fenntartja az iparág dolgozóinak és nyugdíjasainak a kedvezményes tarifát, amely a lakossági áramár 37 százaléka. Hasonlóan garantálja a kormány a kedvezményt azoknak is, akik csak a piacnyitás után mennek nyugdíjba. A teljes piacnyitást követő időszakra az egyetemes szolgáltató lakossági átlagárához képest kedvezőbb áramvásárlási lehetőséget kapnak az aktív dolgozók, amit a kormányzat az áram árában elismer. A kormányzat elfogadja, hogy a jelenlegihez hasonló juttatásnak önmagában is munkaerő-megtartó szerepe van, ezért elsősorban munkáltatói érdeknek tekinti azt.
Kilencven nap múlva várható megállapodás
A felek a következő kilencven napban további egyeztetéseket folytatnak, és március 7-én, illetve április 7-én közösen áttekintik a helyzetet. A kilencven napos időszakban a kormányzati oldal háromoldalú tárgyalásokat kezdeményez az iparági szakszervezetekkel és a munkáltatók szövetségével, a Villamosenergia-ipari Társaságok Munkaadóinak Szövetségével (VTMSZ) kérdés végleges megoldásáról.
A megállapodás záró rendelkezése tartalmazza a munkáltatók álláspontját: "A VTMSZ tisztában van azzal, hogy ez egy jogszabályon alapuló konfliktus, és tudomásul veszi, hogy ebben a szakszervezet és a GKM tud megállapodni. Amennyiben a konfliktust a felek lezárják, és a versenypiaci helyzetben új pályára helyezik a kérdést, nyitottak és egyben partnerek is arra, hogy megoldást keressenek, és abban aktívan részt vállaljanak."
A záró rendelkezés szerint az ágazati kollektív szerződés kedvezményes tarifára vonatkozó rendelkezései nem lehetnek ellentétesek a várhatóan kilencven nap múlva megkötendő végleges megállapodás elveivel.
Kedden mintegy húszezer dolgozó tartott figyelmeztető sztrájkot. A munkabeszüntetés célja az volt, hogy a munkavállalók elérjék: a teljes piacnyitás után is megmaradjon a száz éve fennálló kedvezményes áramtarifájuk. A sztrájk ideje alatta a négy hazai erőmű teljesítményét 150 megawattal csökkentették. A sztrájk a villamosenergia-rendszer biztonságát nem veszélyeztette, fogyasztói kiesés vagy kikapcsolás nem történt. A kieső villamos energiát a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) nagykereskedelmi portfoliójából pótolták. Az MVM csoport számára a kétórás munkabeszüntetés négymillió forint veszteséget okozott.
MTI/Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Figyelmeztető sztrájkot tartottak a villamosipari dolgozók
Folytatódik az áramvita: a kormány elkerülné a sztrájkot
Elmaradhat a villamosipari dolgozók sztrájkja