Ennek javítása érdekében a foglalkoztatás tartós növelését megalapozó összkormányzati intézkedéssorozatot javasol a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium.
Burány Sándor miniszter szerint 2006-ig még növekszik a munkaerő-kínálat, majd ezt követően egyre erőteljesebben csökken. Problémát jelent az is, hogy számottevő az informális, be nem jelentett vagy részben bejelentett foglalkoztatás Magyarországon. Gondot jelent, hogy nem készülnek közép- és hosszú távú munkaerőpiaci tervek, prognózisok.
A miniszter hangsúlyozta, hogy egyre nagyobb feszültséget jelent a munkaerőpiacon a megfelelő szakképzettségű dolgozók hiánya. A képzési rendszer nem képes megalapozni és követni a gyors változásokat, mindez korlátozza a versenyképességet, a gazdasági növekedést. A felsőoktatásban munkaerőpiaci megközelítésből egyértelműen túlképzésről lehet beszélni.
Gondok vannak a szakmunkásképzésben, alacsony a munkahelyi munkaerőpiaci indíttatású felnőttképzésben résztvevők aránya. A képzés hatékonysága, célszerűsége gyakran megkérdőjelezhető. Burány Sándor aláhúzta: megoldásra vár tehát a legális, bejelentett foglalkoztatás arányának növelése, valamint az, hogy bevezessék a rövid, közép- és hosszú távú munkaerő-tervezés, -előrejelzés rendszerét, gyakorlatát.
Elmarad a magyar foglalkoztatási szint az Unióstól
Magyarországon messze elmarad a foglalkoztatási szint az európai országok többségétől. Ez korlátozza a gazdaság növekedését, alkalmazkodóképességét.