Debreczeni Ferenc, a tanácskozást szervező és több mobilitási projektet is felügyelő Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. (ÉARFÜ) igazgatója a beszédében elmondta: a rendezvénnyel szeretnék bemutatni a gondolat és a szaktudás szabadságának fontosságát. A külföldön szerzett tapasztalat és nyelvtudás sokszor behozhatatlan előnybe hozza az ilyen lehetőségeket kihasználó fiatalokat, hiszen a tankönyvek és az internet nem helyettesítheti a személyes emberi kapcsolatokat és az elvégzett munkát.
"Habár a támogatások összegét nézve a mobilitási pályázatok messze elmaradnak sok más jellegű fejlesztéstől, mégis legalább olyan fontosak, hisz a munkaerőpiacon biztosan megtérülnek a felhasznált pénzek" - fűzte hozzá.
Az előadásokon bemutatták többek között a Leonardo EX-Coop Projektet, amely egy, a napokban lezáruló szakembercsere program. A 2007-es pályázat eredményeképpen 18 fiatal diplomás mehetett Németországba és Spanyolországba pár hetes szakmai gyakorlatra, az elbírálás alatt lévő idei projekt pedig már 22 fiatal kiküldését célozza az említett helyeken kívül Olaszországba is.
Mezőgazdasági szakközépiskolások németországi gyakorlatát teszi lehetővé a nyaranta 8-10 diákot kiutaztató, évente 8-10 millió forintos összköltségű, 2007-ben nívódíjas Leonardo Mobility projekt, míg a Debreceni Egyetem részéről az Erasmus csereprogramot mutatták be, és szó volt egyéb aktuális cserepályázatokról.
Az előadók mind kiemelték, hogy a nyelvtudás mindig piacképes ismeret, valamint a különböző területeken a kiutazók új szemléletmódot, munkamorált és problémamegoldó képességeket sajátíthatnak el, így sokkal nagyobb eséllyel kerülnek ki a munkaerőpiacra és a jövőbeli lehetőségeik is jobbak lesznek.