Az amerikai hadsereg teljes egészében nyomtatott gránátvetőt épített, írja a Gizmodo. Bár a részben nyomtatott fegyverek semmi újdonságot nem jelentenek, olyan még nem fordult elő, hogy egy szerkezet összes elemét 3D-nyomtatással állították volna elő, és az eredmény még működőképes is legyen, márpedig most ez történt. Az új játékszer ráadásul úgy fest, mintha egy 3D-s lövöldözős játékból húzták volna elő.
A fent látható 40 milliméteres gránátvetőt úgy hívják, hogy RAMBO (Rapid Additively Manufactured Ballistics Ordnance, azaz kb. gyors hozzáadással gyártott ballisztikus ágyú). Hat hónapig tartott az elkészítése, és mind az 50 alkatrészét - leszámítva a rugókat és a megerősítéseket - 3D-nyomtatták fémből, alumíniumból és egyéb anyagokból. A lövedék is nyomtatott, bár azt persze a bele kerülő robbanófej nem az.
A RAMBO-t tavaly októberben már le is tesztelték, sikerrel. 15 gránátot lőttek vele, a fegyver és a lövedékek is ez elvárásoknak megfelelően működtek. A gyártók a tesztelés során még finomítani is tudtak a rajta: apróbb pontatlanságát újrakalibrált és újranyomtatott alkatrésszel küszöbölték ki.
A RAMBO mutatja, hogy milyen gyors ütemben fejlődik a 3D-nyomtatott fegyveripar. Ennek persze persze megvannak a maga veszélyei, hiszen egyre többen állnak neki otthon barkácsfegyvereket nyomtatni. A jelenségről a Motherboard készített remek dokumentumfilmet, még évekkel ezelőtt.
Az viszont valószínűtlen, hogy illetéktelenek is egyhamar nekiállnának gránátvetőt nyomtatni, mert egy működőképes példányt így összehozni - egyelőre - nagyon-nagyon drága: a Gizmodo dollármilliós árakról ír.
mfor.hu