A kormányszóvivői iroda keddi közleménye szerint Bajnai Gordon kormányfő az aláírás alkalmából azt mondta: "az elővásárlási jog megszerzésével ismét nagyot léptünk előre az energiabiztonság területén. Szükség esetén olyan eszköz kerül a magyar kormány kezébe, amely hosszútávon segíti és védi az ország energiaellátásának biztonságát. Az energiabiztonság megerősítése pedig alapvető stratégiai érdek Magyarország számára."
A dokumentumot Oláh Lajos, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium államtitkára és az E.ON AG képviseletében Konrad Kreuzer, az E.ON Hungária Zrt. Igazgatóságának elnöke írta alá, de kézjegyével látta el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) vezérigazgatója, Kamarás Miklós is, mert az elővásárlási jog az MNV-é.
A közlemény ismerteti: a szerződés értelmében az E.ON elővásárlási jogot biztosít a kormánynak az E.ON Földgáz Trade Zrt.-ben, a gáz-nagykereskedelmi vállalatában. Amennyiben az E.ON a későbbiekben értékesíteni kívánja a gázüzletágban szerzett érdekeltségét, az elővásárlási joggal élve a mindenkori kormány megakadályozhatja, hogy a stratégiai jelentőségű szolgáltatás nem kívánt kezekbe kerüljön. Ezzel elkerülhető egy esetleges "ellenséges" felvásárlási szándék.
Az E.ON Hungária kedden azt közölte az MTI-vel, hogy a 2009 júniusi szándéknyilatkozat alapján a megállapodás értelmében az E.ON 2016-ig biztosít elővásárlási jogot a magyar állam számára arra az eshetőségre, ha értékesíteni akarná gázkereskedő érdekeltségét.
Konrad Kreuzer, az E.ON Hungária igazgatósági elnöke nemrégiben újságíróknak azt mondta, hogy az E.ON-t nem sürgeti semmi, hogy magyarországi vagyonelemeiből valamit is értékesítsen.
A KHEM az MTI kérdésére közölte, hogy három szerződés született. Az egyik a földgáz-nagykereskedő E.ON Földgáz Trade Zrt.-re vonatkozó elővásárlási jogot tartalmazza, a másik ennek technikai feltételeit rögzíti, míg a harmadik a múltban keletkezett "tartozásról" szól. Ez utóbbi összege - amit azért fizet a végfelhasználó, mert a korábbi években a szabályozott piacon a végfelhasználói ár a beszerzési ár alatt volt - 60 milliárd forint, ami jelenleg köbméterenként 3 forintot jelent a fogyasztóknak 2011. június 30-ig.
A szerződésben a felek elismerik a gázár szabályozásról jelenleg hatályos jogszabályokat, mint tulajdon és költség-semleges, a legkisebb költség elvén alapuló költségeket fedező, átlátható módot. A hatályos jogszabályok között van az a 2009 júniusában hozott miniszteri rendeletet, amely a gázárban elismeri a devizaárfolyam kockázatkezelésének költségeit. Az E.ON Hungária elnöke, Konrad Kreuzer korábban újságíróknak azt mondta, hogy ezt korábban nem ismerték el az árban.
A tárca közlése szerint a szerződés nem tartalmaz korlátozást a jogszabály esetleges megváltoztatására. Az elővásárlási jogról még a múlt nyáron született szándéknyilatkozat. Akkor a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium azt közölte, hogy egy másik megállapodás is született az E.ON és az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) kölcsönös előnyökön történő energetikai együttműködéséről.
MTI
Elővásárlási jogot kapott az állam az E.ON Földgáz Trade-re
Aláírták azt a szerződést, amely elővásárlási jogot biztosít a magyar államnak az E.ON Földgáz Trade Zrt.-re - közölte a kormányszóvivői iroda kedden.