2p

A norvég Statoil olaj- és gázipari vállalathoz kerül az ugyancsak norvég Nosk Hydro olaj- és gázipari tevékenysége, és így megalakul a világ legnagyobb tengeri szénhidrogén-kitermelő vállalata, közölték a két cégnél hétfőn.

Az új Statoil, amely elsősorban az Északi-tenger Nagy-Britanniával megosztott lelőhelyeiben érdekelt, az egyesítés után 62,5 százalékban marad állami kézben, ez az arány később 67 százalékra nő.

Piaci elemzők későbbre várták, de helyeslik a két legnagyobb norvég vállalat azonos tevékenységeinek összevonását, mert ennek révén a Statoil versenyben maradhat a nagy nemzetközi olajtársaságokkal szemben, miközben az északi-tengeri lelőhelyek hozama előbb-utóbb csökkenni fog.

Az egyesítés segít megküzdeni az olaj- és gázipart próbára tevő kihívásokkal - kommentálta az ügyletet a norvég miniszterelnök, Jens Stoltenberg.

A Norsk Hydro maradéka továbbra is a tőzsdén lesz, a cégnél marad az alumíniumtermelés és a vízienergia-termelés.

Az első kilenc hónapban a Statoil a bevétel és az üzemi szintű eredmény növelésében lassított a tavalyi ütemhez képest, mert az olaj és a földgáz drágulását ellensúlyozták az északi-tengeri karbantartások-fejlesztések költségei, és a leállások miatti kiesés. A Statoil Észak-Afrikában és a Mexikói-Öbölben is beruházott, ezek a költségek szintén megterhelték az idei évet.

A vállalat idei háromnegyedéves adózott eredménye, 28,6 milliárd norvég korona volt, ami 28,8 százalékkal több a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Tavaly a Statoil adózott eredménye 30,73 milliárd norvég korona volt, 23,4 százalékkal több a 2004-es 24,9 milliárdnál.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!