3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Így hangzik a vád az Egyesült Államokban nagyon népszerű, mutual funds-nak nevezett befektetési alapok vezetőivel kapcsolatban.

Folynak a vizsgálatok, és ez már elegendő ok volt arra, hogy például villámgyorsan lecseréljék az egyik ilyen jeles alap, a Putnam Investments első emberét. Előtte egy nappal a Strong Mutual Fund névadója jelentette be, hogy föláll székéből, mivel New York állam főügyésze, Eliot Spitzer vádolta meg törvénytelenségekkel, magyarán azzal, hogy elsősorban saját (és cég-) zsebre dolgozott.

"Ha ezen szakma kertjében a kövek alá nézünk, csak úgy hemzsegnek a férgek" - mondta a főügyész azzal az üzletággal kapcsolatban, amely az amerikai háztartások mintegy felétől szedi a befektetendő pénzt, összesen mintegy 7 ezer milliárd dollárt forgat, és egyre feltűnőbb, hogy részvényeivel olyan rövid távú spekulációkkal játszik, amellyel a hosszabb távú hozamokat alaposan megcsappantja. A mutual funds tehát rövid távon, napi ügyletekben, csinál jó pénzt saját magának, de attól még a befektető az elszámolások természete és feltételei alapján veszíthet.

A nevezett alapokkal kapcsolatos másik gond, hogy az évtized elején belevetették magukat az új kibocsátásokba. Az első részvényeket kibocsátó úgynevezett IPO-k vásárlása azonban nem bizonyult üzletnek. Ezek árfolyamát ugyanis elérte az egy évvel későbbi tőzsdei összeomlás, és a konzervatív részvényeknél sokkal nagyobb árfolyamesést produkáltak a kvázi múlt nélküli vállalatok papírjai. Spitzer a rendezést elérendő folyamatosan tárgyal az alapok illetékeseivel.

Az ügy terebélyesedik, mert a vizsgálati listán, amit a főügyész összeállított, a mutual funds-ok mellett pénzintézetek neve, így első helyen is a Deutsche Banké szerepel. Úgy tűnik, hasonló játékot űzött, mint az említett alapok. Az amerikai tőzsdefelügyelet, a SEC most már készséges részvételre a mélyreható vizsgálatokban és a tőzsdei alkuszok szövetsége, a NASD is beindult az ügyben, a Prudential Securities brókerháznál már kutakodik. Az AXA francia biztosító egyik amerikai érdekeltsége, az Alliance Capital ellen is lépni készül a főügyész.

A dolog nem lebecsülendő hordaléka, hogy az alapokban sok nyugdíjas pénze van és az amerikai idősek többsége hajlamos rá, hogy azonnal elvigye pénzét attól a brókertől, amelyiknek a neve bármilyen összefüggésben felmerül a különböző vizsgálódások kapcsán.

Emlékezetes, hogy tavaly Spitzer megállapodásig jutott tíz eljárásában kifogásolt brókerházzal - köztük a Goldmannal és a Merrillel -, aminek a vége utóbbiak részéről 1,4 milliárd dollár kifizetése lett.


Kapcsolódó anyag
Botrány New Yorkban - hullanak a fejek
Nem adják könnyen a bőrüket a bukott vezetők
Újabb csaló vezető bűnhődött

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!