3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

E század követelményeit a HR számára a következőképpen foglalhatnánk össze: Személyügyisből menedzserré válás. Ez nem csupán a HR munkatársainak gondolkodásmódjában jelent változást, de a vállalatok menedzsmentjében is, hiszen a következőkben bemutatottak alapján az emberi erőforrások kezelésének kérdései a menedzsment szintjére emelkednek, emelkedtek.

3. Az EU válasza

Hazánk foglalkoztatáspolitikájában, és közvetetten a munkaerő menedzsmentjében a 2004. májusi EU csatlakozás igen nagy befolyással bír. Így álljon itt egy rövid áttekintés az EU foglalkoztatáspolitikájáról.

Az EU 1993-ban fogadta el az ún. Európai Szociális Chartát, amelynek realizálására és ennek részeként a szabad munkavállalási jog érvényesítésére több elképzelés és terv született. A szervezet több ún. akciótervet dolgozott ki a munkaerő-piaci integráció megfelelő előkészítésére, nagy hangsúlyt helyezve a helyi munkahelyteremtés kérdésére.

Az Amszterdami Szerződés életbe lépésével a foglalkoztatás elősegítése bekerült a Közösségi célkitűzések közé, a Közösségi érdekeltség ügyévé vált. Az új cél a foglalkoztatás magas szintjének elérésében áll, anélkül, hogy a versenyképességet ezzel aláásnák. A cél elérése érdekében a Közösség új felelősségi körrel egészítette ki a Tagállamok tevékenységét, mely magában foglalja a foglalkoztatás koordinációs stratégiájának kifejlesztését. Az új cél megvalósításának monitorozására adatbázisok és információs rendszerek összegzik a Tagországok munkaügyi tapasztalatait, és folyamatosan nyomon követik munkaerő-piaci stratégiájuk alakulását.

Az EU nyújtotta, rendszerezett információk segítségével a HR menedzsment nem csupán releváns trendelemzésekhez juthat hozzá, de a legjobb gyakorlatok felfedezésével, azokat a saját vállalata jellemzőire lefordítva az EU-ban is versenyképes stratégiát hozhat létre.

4. Összefoglalás

A megváltozott környezetben az emberi erőforrás menedzsereknek szélesíteniük kell látókörüket mind a vállalaton belül, mind a vállalat közvetlen és tágabb környezetében, segítve ezzel a stratégiai tervezést, a vállalat versenyképességének fenntartását és növelését. Ezzel együtt fejlesztenie kell a vállalaton belül dolgozó munkatársakat, őket is felkészítve a megváltozott környezetből adódó új kihívások sikeres kezelésére.

A HR munkatársak számára több gyakorlati példa is bizonyítja, hogy ezek a változások stratégiai tervezéssel és következetes megvalósítással sikeresen építhetők be a vállalat működésébe, csupán tudatosítani kell ezeket, új szempontokra is érzékenynek kell lenniük, menedzser szemmel kell nézniük a világot.


A szerzők az AAM Tanácsadó Kft. munkatársai


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!