Az emberi tőke értékelése komplexebb eljárás, mint a munkaerő költséghozam elemzése: állandóan figyelemmel kíséri a tőkeberuházások hosszú távúsága jegyében a tőkemegtérülési folyamatot. Azaz a munkaerőt nem egyszeri adásvétel csonka perspektívájában szemléli, hanem hogy milyen differenciált és komplex tőkeerőt képvisel a működő emberi erőforrás az életciklus (indulás- növekedés- érettség- hanyatlás) szakaszaiban. Portfolióba rendezi az emberi erőforrást a teljesítmény és a fejlődési potenciál tengelyek mentén (az Igáslovak jól teljesítenek, de már nem fejlődnek úgy, mint a Csillagok; a Gondot, fejtörést okozók sem teljesítenek jobban, mint a Kiszáradt fák, de még van bennük fejlődési potenciál!).
A szervezeti kiválóságot, az üzleti sikerességet manapság a kommunikáció, a képzés, a részvétel és a motiváció határozza meg. Felvilágosult, magas termelékenységű társadalmakban és cégeknél a gépekbe, berendezésekbe történő beruházásnál sokkal gyorsabban növekszik az emberi tőkébe történő!
Napjaink meghatározó humán beruházása a humán informatika. A hagyományos szemlélet szerint a termelésirányítás, a pénzügyek, a készletgazdálkodás, a bérszámfejtés, a döntéshozatal érdemel meg egy korszerű hardverszoftver támogatást. Fél évtizede még csodálkozó értetlenkedés fogadta első hazai humán szoftver kísérletünket. A tapasztalatunk az volt, hogy nincs a Kárpát-medencében kifejlesztett humán szoftver, sem az iránta való komoly beruházási igény! Ezért körülnéztünk a nagyvilágban, s azt láttuk, hogy ott meg már túlkínálat, komoly konkurenciaharc jellemzi a humán informatikai piacot. A nagy integrált rendszerek szállítói kötelezően kifejlesztettek minimális funkcionalitású humán szoftvereket. Emellett önálló humánszoftver-házak is megjelentek a piacon. Ezek zömében szakértői szoftvereket kínáltak egy-két humán funkció megsegítésére.
Nincsenek limitek: a 120 fős, komoly szürkeállománnyal rendelkező sikercég, s a 80 000 fős mamutcég is tudja integrált rendszerben menedzselni az emberi tőkéjét. A humán területet segíti abban, hogy az emberi erőforrással való gazdálkodás letéteményesei, vagyis a közvetlen irányítók/vezetők számára nyújtson olyan komplexitású, feldolgozottságú humán információt, amely megalapozhatja a felvételi, fejlesztési, megtartási, elbocsátási humán stratégiák gyakorlati alkalmazását.
Rendszerszervező mérnökként és szervezetfejlesztési trénertanácsadóként is úgy látom, hogy az eddig leginkább csak bérszámfejtő szoftvert alkalmazó cégek humán és nem humán vezetői egyaránt kezdik tudatosítani, kommunikálni a komplex, integrált humán informatikai rendszer iránti igényüket. Ma magyar fejlesztésű szoftver ezt még nem tudja teljes körűen kielégíteni. Angol partnereinknek mi közvetítjük a honi humánterület specifikus igényeit, amelyeket a konkrét bevezetendő rendszerbe integrálnak, illetve tesznek általánossá (ez utóbbiért már benyújthatjuk a számlát is!) Ismerve a magyar szoftveresek világklasszisát, humán szakembereink egyre erősödő profizmusát, no meg a helyi specifikumok diktálta igényeket is, hamarosan mi is labdába rúghatunk a humán informatikai vb-n, de ma még a tanuló és az adaptáló szerepkör az adekvát számunkra.
Az emberi tőke érték! Gazdálkodjunk vele okosan! Ezt szolgálják a humán informatikai megoldások.
Emberi tőke és Informatika