Internetes kibocsátáskereskedelemi rendszer létrehozását tervezi a Vertis Környezetvédelmi és Pénzügyi Tanácsadó Kft. A vállalat neve a páneurópai kibocsátásikvóta-tőzsde kialakítása kapcsán merült fel, budapesti partnerként. Ugyan Baráth Barna, a cég ügyvezetője többet nem árult el, annyi bizonyos, hogy egy a BÉT-től független tőzsde ötletéről van szó.
Az üzletágban jelentős potenciált lát a Climex Alliance, mivel a vállalatok 80-90 százaléka nem kereskedik kvótájával tőzsdei keretek között. Az uniós tagok közül 11 országban még a nemzeti regisztrációs rendszert sem alakították ki.
Hazánk jelenleg 93 millió tonna szén-dioxid-kvótával gazdálkodhat, amelynek 97,5 százalékát az üvegházhatásért leginkább felelős 220-230 létesítmény, azaz körülbelül 170 cég között osztja szét. Jelenlegi árfolyamon ez mintegy 500 milliárd forintot ér.
A kereskedelem beindításának hazánkban még számos akadálya van. A végleges létesítményszintű kvótaelosztás még társadalmi egyeztetés alatt áll. A kincstári vagyon (nemzeti kibocsátási kvóta) ingyenes szétosztására pedig az államháztartási törvényt kellene módosítani.
Mivel a régió országai sorra csatlakoznak az emisszió-kereskedelemhez, a késlekedésért magas árat fizethetünk. A 2,5 százalékos kvótarészt csak alacsonyabb áron tudjuk értékesíteni és a vállalatok is veszteségeket szenvedhetnek. A nemzeti rendszer hiányában hazánk csak vevőként jelenhet meg, ám a határidős piacon már eladóként is jelen vagyunk. Decemberi szállítással 500 ezer tonna szén-dioxid kvótát adott el az ország. Ha nem születik meg idén a törvény és meghiúsulnak a szállítások még be is perelhetik az államot, számol be a Világgazdaság.
Menedzsment Fórum