3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elektronikus beszerzés egyre inkább teret nyer hazánkban is. Az FMCG szektor jelentős vállalatai szinte kivétel nélkül így szerzik be a termékeket. Igaz, elmondható ez az ipar területéről is, hiszen a MATÁV már 1996 óta él az elektronikus beszerzés lehetőségével. A kiírók nagyon elégedettek az elektronikus tenderezéssel, szerintük ez a forma olyan lehetőségeket nyitott a beszerzésben, amire korábban nem volt példa. A gyártók viszont korántsem rajonganak azért, ha részt vehetnek egy elektronikus tenderen.

Egyértelmű ki a nyertes

Mádai Attila, az InterSped üzletfejlesztési igazgatója úgy gondolja, egyértelmű, hogy a nyertes minden esetben a kiíró. Ezt jól bizonyítja az is, hogy mennyivel sikerült leszorítaniuk az eredeti kiíráshoz képest a tender során az árakat. Véleménye szerint ezzel nincs is baj. Mádai Attila inkább attól tart, hogy az árak leszorítása a humán erőforrások rovására megy. A piaci algoritmus a beszállítói oldalt lehetetlen helyzetbe hozza, ami egyrészt elbocsátásokat eredményezhet, másrészt a minőség rovására is mehet.

Gyártói szemmel

Hopka Imre a Dunapack értékesítési igazgatója szerint a beszerzőknek azért jó ez a módszer, mert lerövidíthetik a tender idejét, illetve folyamatos nyomást gyakorolhatnak a szállítókra. Már csak azért is, mert a versenyár folyamatos érzékelése kihat a saját ár csökkentésére, és itt tényezőként akár a játékszenvedély is szerepet kaphat.

Ennek ellenére akinek a gyártók közül fontos a beszállítás, az részt vesz a tendereken. Mindez azt jelenti számukra, hogy a költséghatékonyságukat is szigorúan felül kell vizsgálniuk. A legrosszabb egyébként az, hogy valójában nem lehet tudni ki nyerte a tendert. Nincs elkötelezettség arra, hogy a nyertes kapja a megrendelést, és ez igazából teljesen más mint egy valódi műtárgy, vagy kép aukción.

Ez egyben befolyásolja a gyártók hozzáállását is, mivel - tekintettel az eredményre - sok esetben nem veszik kellően komolyan az e-tendert. Az pedig, hogy nem az első, hanem a második, harmadik helyezett kapja a megrendelést, az előre eldöntöttség látszatát kelti. És nem segíti a gyártók bizalmát, hogy az utólagos egyeztetések során gyakran változnak a kiírási feltételek, a fizetési határidők, vagy a szállítási költségek.

A jelen helyzetben fontos lenne a tendereztetés szabályainak rögzítése, és minden érintett részéről történő betartása. És az is erősítené a bizalmat, ha a szabályok betartását egy mindkét fél által elfogadott független szervezet - szakmai szövetség - vagy közjegyző ellenőrizné.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!