A tárca nélküli miniszter erről a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem Társadalom és gazdaság című folyóiratának EU integrációval foglalkozó tematikus számát bemutató tájékoztatóján beszélt erről. Megjegyezte: tény az, hogy az EU-tagországok állampolgárai is hasonló arányban mondják magukat uniós ügyekben tájékozatlannak, mint a magyarok.
Szerinte a legnagyobb probléma, ha az információhiány olyan szektorokban jelentkezik, ahol a csatlakozás jelentős változásokat hoz majd. Juhász Endre ezek közé sorolta a mezőgazdaságot, a kis- és középvállalkozásokat és az eddig még nem liberalizált szolgáltató szektort. A kormánynak elsődleges felelőssége van a tájékoztatásban, de a társadalom önszerveződése nélkül lehetetlen megoldani ezt a feladatot.
A miniszter hangsúlyozta: az emberek boldogulásáért továbbra is saját maguk a felelősek, szükség van arra, hogy az unióval kapcsolatos tájékoztatásban megszólítottnak érezzék magukat, és tanulmányozzák az őket érintő kérdéseket. Az EU-integrációval kapcsolatos kérdések sokszor szinte úgy hatnak számára, mintha azt kérdeznék az emberek, öt év múlva is boldogok lesznek-e. Erre a kormány nem tud válaszolni.
Juhász Endre rendkívül fontos feladatnak és az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány felelősségének nevezte, hogy országos szinten elérhető legyen minden, az EU-val kapcsolatos információ. Hozzáfűzte: e téren még vannak tennivalók. Utalt arra: szeretnének többek között egy szisztematikusabb tájékoztatási rendszert létrehozni, és elérni azt, hogy az interneten minden információ megtalálható legyen magyar nyelven is. A joganyag lefordítása folyik és a teljes közösségi szabályozás még a csatlakozás előtt meg fog jelenni magyarul.
A Társadalom és gazdaság című folyóirat EU-integrációs tematikus számáról szólva a tárca nélküli miniszter úgy vélekedett: a kiadvány "az elvontság középső szintjén" helyezkedik el, nem túlságosan elvont, de nem is tartalmaz praktikus információt, például a hentesek, a pékek vagy az autószerelők számára.
Lőrinczné Istvánffy Hajnalka, a kiadvány vendégszerkesztője jelezte: a kötetben szereplő 11 cikk három nagyobb kérdéskörrel, a nemzeti szuverenitással, érdekérvényesítő képességgel, az EU-ban való hatékony részvétel követelményeivel és a közösségi politikákkal foglalkozik.
A szerzők között van Balázs Péter brüsszeli magyar EU-nagykövet, Palánkai Tibor egyetemi tanár, akadémikus, Chikán Attila, a BKÁE rektora, Horváth Gyula, az MTA Regionális Kutatások Központjának főigazgatója, valamint két külföldi professzor is.
Erősíteni kell az EU-val kapcsolatos információk terjedését
Az EU-integráció több millió magyar állampolgárt közvetlen módon nem fog érinteni, ha ők nem tudnak semmit az unióról, az sajnálatos, de nem drámai probléma - vélekedett az EU-csatlakozással kapcsolatos tájékoztatásról szólva Juhász Endre.