A többfordulós álláspályázatok során a jelentkezőkkel beszélgetéseknek álcázott interjúkat vesznek fel és különböző teszteket töltetnek ki. Az olykor hetekig is elhúzódó procedúra célja, hogy a hirdetésben megadott elvárásoknak egyformán megfelelő pályázók között sikerüljön megtalálni az adott munkakör betöltésére legalkalmasabb személyt.
A kiválasztási folyamat első szakasza általában az interjú. A jelölt - szakmai szempontból - alaposabb megismerését célzó beszélgetést bárki vezetheti, a mostanában mind népszerűbb, úgynevezett stresszinterjút azonban elvileg csak erre kiképzett szakember készítheti. A felvételi interjú e speciális formája során a pályázót az intim szférát is érintő kellemetlen kérdésekkel bombázzák, kritizálják viselkedését, megjelenését, így próbálják felmérni stressztűrő képességét és a váratlan helyzetekre adott reakcióját.
"Ezeket a beszélgetéseket nagyon óvatosan és szakszerűen kell levezényelni" - figyelmeztet Tatai András hr-menedzser. Tapasztalatai szerint az efféle interjúkat sokan kudarcként élik meg, és a rossz tapasztalatok olykor negatívan befolyásolhatják a későbbi állásinterjúkon történő szereplést. A felvételi beszélgetésre gyanútlanul érkező pályázó a stresszinterjú során nem tudja kontrollálni, hogy mit ad ki magából, így olyan, általa nem ismert tulajdonságaival is kénytelen szembesülni, amelyek megismerése problémákat okozhat az önértékelés terén.
A szakszerűen - a legjobb esetben pszichológus által - készített stresszinterjú nemcsak a jelentkező számára kíméletesebb, a munkáltató szempontjából is hatékonyabb. A hozzáértő kérdező ugyanis tisztában van azzal, hogy a jelölt reakcióiból milyen általános következtetéseket lehet levonni az adott munkára való alkalmasság tekintetében - mutatott rá Tatai András, aki a különböző tesztek felvételével és értékelésével kapcsolatos etikai és jogi aggályokra is kitért.
Megfogalmazása szerint a stresszinterjúkhoz hasonlóan a személykiválasztási módszerek alkalmazása Magyarországon szabályozatlan. Példaként a sok cég által igen kedvelt California kérdőívet, vagyis a CPI-t említette.
A California Psychological Inventory nevet viselő személyiségtesztet egy eredetileg a klinikusok személyiségdiagnosztikai munkáját segítő, pszichés megbetegedésekre utaló jeleket feltáró másik tesztből fejlesztették ki. A CPI nem a kóros, hanem az egészséges személyiség különböző vonásait hivatott azonosítani, de alkalmas arra, hogy a teszt kiértékelője a pályázó olyan tulajdonságait is megismerje, amelyek a munkavégzés szempontjából érdektelenek - számol be a Napi Gazdaság.