5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tízéves mélypontra süllyedt a feldolgozóipari konjunktúra jelzésére használt beszerzési menedzserindex az Egyesült Államokban. Ez drámai romlást jelez adata már a nyolcadik egymás utáni hónapban csökkent.

Tízéves mélypontra süllyedt a feldolgozóipari konjunktúra jelzésére használt beszerzési menedzserindex az Egyesült Államokban. Ez drámai romlást jelez az amerikai ipar rendelésállományának alakulásában. Az eurózóna megfelelő adata már a nyolcadik egymás utáni hónapban csökkent. Soros György magyar származású amerikai befektető "durva és rázós" földet éréshez hasonlította az utóbbi években tapasztalt amerikai fellendülés várható végét.

Az európai beszerzési index által jelzett lassulás hírét egyszerűen lerázták magukról a piacok, ennek nyomán tegnap csúcsra emelkedett a jennel szemben, öthavi csúcsra a dollárral szemben. A Reuters szerint erősítette az egységes valutát a francia központi bank kormányzójának nyilatkozata, aki az eurózónának és Franciaországnak egyaránt 3 százalékos, inflációmentes növekedést jósolt.

Jean-Claude Trichet optimista nyilatkozatát egy-két hónappal ezelőtt még figyelmen kívül hagyták volna a piacok, amelyek most már arra számítanak, hogy rövid időn belül beáll a paritás az euró és a dollár között. Az egy az egyhez arányt egyébként egyes elemzők még mindig az európai valuta alulértékeltsége kifejeződéseként tartják számon.

Az utóbbi időben viharvert valuta benyomását keltő euró mostani szilárd irányzatát részint arra vezetik vissza, hogy a befektetők most kevésbé az uniós térség adataira figyelnek, hanem a váratlanul és szokatlanul gyorsan romló amerikai gazdasági kilátásokra. Az amerikai NAPM (National Association of Purchasing Management) beszerzési menedzserindex decemberben 43,7-re esett, ennél rosszabb -- 42,9 pontos -- adatot utoljára 1991 áprilisában mutattak ki.

Az önmagában is kontrakciót jelző novemberi, 47,7 pontos adat további erőteljes csökkenését az egész feldolgozó-, illetve a gyáripar számára érvényes rossz előjelnek tekintik. Az általános gazdasági kilátásokat talán csak az javítja valamelyest, hogy a gyáriparral szemben áll az egyre terebélyesedő szolgáltatószektor, amelyben nem érezhető ilyen fokú romlás.

Az amerikai kilátások szempontjából döntőnek tartják, hogy a túl erősnek ígérkező lassulás után sikerül-e a növekedést egy jelenleg optimálisnak tarott, 3--4 százalékos sávba beállítani. Az utóbbi években tapasztalt, e feletti ütem munkaerőhiányt és ezzel együtt érezhető inflációs nyomást indukált. Két százalék körüli vagy az alatti GDP-növekedés viszont bizonyos dezorganizációs irányzatokat gerjeszthet -- hangoztatja a The Wall Street Journal.

Az eurózóna beszerzési menedzserindexe decemberben 53,4 volt, ami 1999. június óta a legalacsonyabb érték, és a feldolgozóipar növekedésének folyamatos lassulását jelzi. Elemzők 54,3-es mutatót vártak decemberre. Az index ebben a ciklusban 2000 áprilisában érte el csúcspontját 60,7 pontnál. Az egyik alindex -- amely az újonnan bevezetett gyártási programokra vonatkozik -- szintén további lassulást valószínűsít, miután 53,9-re csökkent a novemberi 54,8-ról, és ugyancsak a legalacsonyabb volt 1999 júniusa óta.

Az alindexek közül csak a bérköltség nélküli temelési ráfordítások olcsóbbodása adott okot némi bizakodásra, miután 61,3-re csökkent a novemberi 66,7-ről, és augusztus óta a legalacsonyabb volt. Az alindex elsősorban az energiaárak enyhülését jelzi. Az EU számára további bizakodásra adhat okot, hogy -- egyes szakemberek szerint "még" -- nem romlottak a foglalkoztatási mutatók az eurózónában: a foglalkoztatási alindex 52,3 volt decemberben a novemberi 53,6 után. A munkaerő-felvétel 1999. szeptember óta a legkevesbé növekedett decemberben, tükrözve az új megrendelések beérkezésének lassulását.

A felmérésben az eurózóna ipari termelésének 86 százalékát adó német, francia, olasz, spanyol, ír és osztrák vállalatok beszerzéssel foglalkozó vezetőit kérdezik arról, hogy javultak, változatlanok maradtak, vagy romlottak az adataik egy-egy hónapban. A válaszok arányából kialakuló mutatószám 50 felett az ipari termelés növekedését, 50 alatt visszaesését jelzi.


"Soros kemény földet éréstől tart"

Soros György magyar származású amerikai befektető a "kemény földet érés" szerinti forgatókönyvet követő konjunktúralanyhulást jósol az Egyesült Államok számára. Szerinte az amerikai gadaság jelenlegi lassulása alkalmasint több negyedéven át tartó visszaesésbe vagy igen kis növekedésbe torkollhat. A neves befektető szerint az esetleges következmények a világgazdasági rendszer -- az 1997--99-es válság által meggyengített -- perifériáján fognak bekövetkezni. Soros -- aki még az év elején erőteljes amerikai kamatcsökkentést vár -- azon véleményének adott
hangot, hogy az USA jegybankjának szerepét betöltő Fed jelenleg követi a piacot, ahelyett, hogy vezetné.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!