3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Hiába árulkodik a havi rendszerességű statisztika folyamatosan emelkedő hazai bérekről a versenyszférában, vannak olyan ágazatok, ahol akár 10 százalékkal is kevesebb pénzt visznek haza átlagosan a dolgozók, mint egy évvel ezelőtt.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) bérekre irányuló első félév végi állapotot tükröző felmérése szerint a versenyszférában 268 730 forint volt az átlagos bruttó bér, ami 4 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi állapotot.

Hiába azonban a látványos növekedés, az egyes ágazatok szerinti lebontást vizsgálva kiderül, hogy 4 területen igencsak csökkentek a keresetek egy év alatt. Legnagyobb mértékben a gyógyszergyártás területén fogták vissza a fizetéseket, hiszen a 193 409 forintos bruttó bér több mint 10 százalékos csökkenés eredménye lett. Hasonló irányú folyamatot regisztrált az NFSZ a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása, a szociális ellátás, illetve a művészet, szórakoztatás, szabad idő területén is. Ezekben az esetekben azonban még az 5 százalékot sem érte el a bruttó bér csökkenésének mértéke.

Ezzel szemben a statisztikában visszaköszön a pedagógus-béremelés hatása is, hiszen az oktatás területén több mint 17 százalékos volt a növekedés mértéke. Így a szektor átlagos bruttó fizetése 419 208 forint volt. Az összeg első ránézésre talán meglepőnek tűnik, ám nem szabad elfelejteni, hogy átlagról van szó. Vagyis az alacsonyabb fizetésű tanárok keresetét felhúzza a magasabb pozícióban dolgozó szakmabeliek fizetése.

Az első félévben azonban nem ezen a területen volt a legmagasabb a bruttó bér. Az NFSZ táblázata szerint a kiadói tevékenység, hang- és filmfelvétel készítése, műsorszolgáltatás ágazatban dolgozók 559 081 forintos bruttóért végezték a munkájukat az első félévben. Ez egyébként 8,5 százalékos emelkedést is jelentett. A második helyen pedig az információ, kommunikáció ágazat átlagos 553 343 forintos bére áll, amit nem sokkal lemaradva az "utolsó" félmilliónál nagyobb bruttó béres ágazat, az információ-technológiai és egyéb információs szolgáltatás követ 535 763 forintos átlagos bruttóval.

Ezzel szemben a legkevesebb összegért a vendéglátás területén dolgoznak az alkalmazottak; itt az átlagos bruttó bér még a 150 ezer forintot sem éri el. Mindez annak ellenére igaz, hogy átlagosan 3,4 százalékos bérnövekedést regisztrált az NFSZ. A leszakadás ráadásul látványosnak is nevezhető, hiszen a második legkisebb fizetést az egyéb szolgáltatás területén dolgozók kapták a vizsgált időszakban, átlagosan 176 549 forintot, ami 2,8 százalékos plusz eredménye.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!