Ez az első közlésekből kalkulálva 1089 milliárd forintba kerülne. A bő 12 milliárd köbméteres tárolótöbblet ki is meríti azokat a hazai potenciális tárolókapacitásokat, amelyek nagyságát szakértők 15 milliárd köbméterre teszik.
A legnagyobb befogadóképességet - tízmilliárd köbmétert - az a beruházás ígéri, amelynek indításáról a nyáron állapodott meg az orosz Gazprom németországi leánycége, a berlini ZMB GmbH és a Mol Nyrt. A projekt révén Magyarország regionális gázelosztó központtá válhat.
Ugyanakkor korántsem biztos, hogy szükség lesz a teljes tízmilliárd köbméteres kapacitás kiépítésére. A tároló végleges nagyságát az határozza meg, hogyan alakul az ország saját felhasználású, illetve tranzitcélú gázigénye. A beruházási költségek nagyon függnek majd attól, hogy a tárolók milyen távolságra lesznek a szállítóvezetékektől, vagyis milyen vezetéképítésre és berendezéstelepítésre lesz szükség - áll a Világgazdaságban.
A másik két tárolóberuházásról
Még két tárolóprojektet jelentettek be a közelmúltban. A kormány júniusban egy 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló létrehozásáról döntött, a projekt mintegy 150 milliárd forintba kerül majd. Itt már előbbre vannak az előkészületek. Augusztus 17-én két társaságot minősített pályázat benyújtására alkalmasnak a Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség Zrt. (MSZKSZ): a Mol Nyrt.-t és az E.On Földgáz Storage Zrt.-t. A szövetség azóta kiírta a pályázatot és felkérte a két társaságot, hogy november 2-ig tegyék meg ajánlatukat a tároló létesítésére.
A harmadik beruházás a meglévő kereskedelmi tárolók 1,7 milliárd köbméterrel történő bővítését jelenti. A tervet a Mol gáztároló társaságának új tulajdonosa, a német E.On jelentette be júliusban. Klaus G. Hammer, az E.On Földgáz Storage Zrt. vezérigazgatója akkor utalt rá, hogy cége a tárolóépítés érdekében egymilliárd euróért már megvette a Moltól a hasznosítandó kimerült gázmezőt, és további 300 millió euróval kíván beszállni a további építésekbe, áll a Világgazdaságban.