2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Gáztároló-létesítési boom indult Magyarországon az év eleji gázimportzavarokat követően. Ha az eddig bejelentett összes vállalkozás megvalósul, a mostani 3,4 milliárd köbméternyi mennyiség csaknem ötszörösét, közel 16,3 milliárd köbméter gázt lehet tartalékolni majd az országban- írja a Világgazdaság.

Ez az első közlésekből kalkulálva 1089 milliárd forintba kerülne. A bő 12 milliárd köbméteres tárolótöbblet ki is meríti azokat a hazai potenciális tárolókapacitásokat, amelyek nagyságát szakértők 15 milliárd köbméterre teszik.

A legnagyobb befogadóképességet - tízmilliárd köbmétert - az a beruházás ígéri, amelynek indításáról a nyáron állapodott meg az orosz Gazprom németországi leánycége, a berlini ZMB GmbH és a Mol Nyrt. A projekt révén Magyarország regionális gázelosztó központtá válhat.

Ugyanakkor korántsem biztos, hogy szükség lesz a teljes tízmilliárd köbméteres kapacitás kiépítésére. A tároló végleges nagyságát az határozza meg, hogyan alakul az ország saját felhasználású, illetve tranzitcélú gázigénye. A beruházási költségek nagyon függnek majd attól, hogy a tárolók milyen távolságra lesznek a szállítóvezetékektől, vagyis milyen vezetéképítésre és berendezéstelepítésre lesz szükség - áll a Világgazdaságban.

A másik két tárolóberuházásról

Még két tárolóprojektet jelentettek be a közelmúltban. A kormány júniusban egy 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló létrehozásáról döntött, a projekt mintegy 150 milliárd forintba kerül majd. Itt már előbbre vannak az előkészületek. Augusztus 17-én két társaságot minősített pályázat benyújtására alkalmasnak a Magyar Szénhidrogén-készletező Szövetség Zrt. (MSZKSZ): a Mol Nyrt.-t és az E.On Földgáz Storage Zrt.-t. A szövetség azóta kiírta a pályázatot és felkérte a két társaságot, hogy november 2-ig tegyék meg ajánlatukat a tároló létesítésére.

A harmadik beruházás a meglévő kereskedelmi tárolók 1,7 milliárd köbméterrel történő bővítését jelenti. A tervet a Mol gáztároló társaságának új tulajdonosa, a német E.On jelentette be júliusban. Klaus G. Hammer, az E.On Földgáz Storage Zrt. vezérigazgatója akkor utalt rá, hogy cége a tárolóépítés érdekében egymilliárd euróért már megvette a Moltól a hasznosítandó kimerült gázmezőt, és további 300 millió euróval kíván beszállni a további építésekbe, áll a Világgazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!