Az élmény a hasznosság kárára mehet?
Gyors eredményt akarnak a cégek
"Az élményszerű programok lehetnek hatékonyak, de csak akkor, ha a játék után egy profi tréner levonja a megfelelő tanulságokat, s azt tovább is adja a csoport számára" - vélekedett Murányiné Takácsy Titanila, az Explosive Consulting Kft. ügyvezető igazgatója. A legtöbb ilyen kikapcsolódós program azonban szerinte arra alkalmas csak, hogy föltárja a problémákat, miközben a megoldásra tradicionális személyiségfejlesztő kurzusokat javasol.
Ez utóbbira egyre kevesebb az igény - jegyzi meg az ügyvezető igazgató. A vállalatok rövid idő alatt, egy-két napon belül várnak el látványos eredményeket a szakmától, holott ennyi idő legtöbbször csak érzelmi változások generálásához elegendő.
Miért jó az élményszerű tréning?
Kicsit másképp látja a helyzetet Kólya Dániel, a Creanova Szervezet- és Vezetésfejlesztési Tanácsadó Kft. ügyvezetője. Az extrémebb képzések iránti kereslet növekedését azzal magyarázza, hogy azok a cégek, amelyek tréningre költenek, szívesen kipróbálják az újszerű megoldásokat. "Az ismeretek akkor tudnak leginkább beépülni a tudatunkba, ha az agy jobb féltekéjére apellálva képszerű, élményszerű elemekkel kombináljuk az oktatást" - mondja a kizárólag ilyen típusú képzésekkel foglalkozó tréningcég vezetője. "Egy szokásos irodai munkanap eljátszása rávilágíthat kimondatlan feszültségekre, az együttműködést zavaró tényezőkre, amelyeket egy hagyományos verbális megbeszélésen csak nehezen lehetne szóba hozni" - tette hozzá.
Már az extrém tréning sem a régi
Szakértők szerint a szokatlan módszerekre alapuló tréningek egyre népszerűbbek, de a sok új ötlet miatt időszerűvé vált újból meghatározni a fogalom jelentését. A színes megoldásokat látva ugyanis a tanteremtől elszakadó, úgynevezett kalandtúrákat gyakoriságuk miatt sem igazán nevezhetjük ma már a megszokottól különbözőnek vagy extrémnek.
Akkor mi is a hagyományostól eltérő tréning? Csébfalvi János speciálisan közelíti meg a kérdést, szerinte az újszerű, ami hasznos és mérhető egyaránt. Fordított szemszögből nézve Murányiné Takácsy Titanila úgy látja: a hagyományos képzés a "célontartásra" fekteti a hangsúlyt, ami egyben a színvonalas munka garantálásához is szükséges. A szakember megszokottól eltérőnek tart minden olyan képzési programot, amely a mélyebb, átfogóbb oktatással szemben elsődlegesen az élményekre fekteti a hangsúlyt.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Kreativitásra hangolja a zene a menedzsert
Kommunikálni tanult tavaly a legtöbb hazai cég
A gürizőket nem csak a pénz motiválja
Játékos menedzserek: a felszabadultság a siker záloga