Felcsút a hazai sportfinanszírozás mintapéldája lehet, itt ugyanis sikerült minden fontos dolgot megvalósítani, amit Orbán Viktor kedvenc sportágjában uralkodóként szeretne látni. Időben reagáltak az új sportfinanszírozási formára (TAO-rendszer), így elsőként építettek stadiont a közpénz jellegét elvesztő forrásokból, utánpótlásban verhetetlenek, külhoni együttműködésekkel erősítik a sportágat, és sikerült elérni azt is, amire Bánki Erik, az MLSZ elnökségi tagja még 5 évet adott.
2011-től működik a TAO támogatási rendszer, az volt a cél, hogy 10 év alatt kialakuljon a sportgazdaság, legyenek olyan cégek, vállalkozók, amelyek piaci alapon tudják működtetni a magyar labdarúgást. Minden adott ahhoz, hogy a következő ötéves TAO-s ciklus végére piaci alapon is meg tudjanak élni az NB I-es és az NB II-es klubok. - mondta a Digisportnak 2017 februárjában.
Ma már Felcsút összesítve több támogatást kap az önzetlen gazdálkodói szervezetektől, mint amennyit a TAO-rendszeren keresztül tud összekalapozni.
Persze, ne legyünk naívak, mindebben biztosan kiemelkedő szerepe van Orbán Viktor személyének, aki maga is bevallotta még 2013-ban: miniszterelnökként "helyzeti előnye" van, az üzleti élet szereplőit "meg tudja győzni arról, ha egy ügy fontos".
25 milliárd forint
A 2016-os adatok alapján a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványnak összesen 1,3 milliárd forintnyi TAO-támogatást lehívását hagyta jóvá az MLSZ. Ezzel párhuzamosan pedig kicsivel több mint 2 milliárd forint érkezett adományként más gazdasági szereplőktől a FUNA beszámolója alapján.
A helyzet egyébként már 2015-ben hasonló volt, akkor 900 millióval adományoztak több pénzt a cégek, mint amennyi a TAO keretén belül adtak. A fordulat azonban mégiscsak most jött el, hiszen
2011 óta a TAO-n belül 12,3 milliárd vándorolt a FUNA kasszájába, adókedvezmény nélkül a cégek pedig 12,9 milliárd forintot adtak.
Vagyis a cégeknek már nem kell adókedvezmény sem, hogy a miniszterelnök szülőfalujának fociját támogassák. Így mindösszesen
6 év leforgása alatt 25,2 milliárd forint vándorolt a felcsúti focialapítványhoz, melynek közel fele közpénz.
Mire elég 25 milliárd forint?
- Ebből 6,6 darab felcsúti stadiont lehetne építeni,
- 2017-ben majdnem pontosan ennyit költenek a költségvetésből védőnői szolgáltatásra, anya-, gyermek- és ifjúságvédelemre,
- ez 2 milliárddal több, mint amennyi bevétele származik a költségvetésnek a bírságokból,
- ez több, mint amennyit idén művese-kezelésre szánnak,
- eredetileg nagyjából ennyit költöttek volna a vizes vb-re,
- ezt a pénzt Mészáros Lőrinc mindössze 92 nap alatt keresi meg (a vagyona egy év alatt ugyanis 100 milliárddal növekedett).
Székely Sarolta
mfor.hu