Érthetetlenek a keleti munkaerő tömeges beáramlásával kapcsolatos uniós félelmek, Magyarország lakosságának kivándorlási hajlandósága például minden felmérés szerint igen alacsony. A független szakemberek szerint ez más országok esetében, például az uniós átlagnál magasabb munkanélküliségű Lengyelországnál is hasonló.
Egyes elemzők annak a véleményüknek adnak hangot, hogy a termelő üzemek kihelyezése lesz inkább megfigyelhető, a keleti német tartományokba lévő üzemeket átköltöztetik Lengyelországba és Szlovákiába. Ez sokkal gazdaságosabb módja ugyanis az újak és a régi tagok eltérő bérszinvonalából adódó előnyök kihasználására.
Mindezen észérvek ellenére egyre többen festik az ördögöt a falra. Több politikus és szakszervezeti vezető tesz felelőtlen, populista kijelentéseket, miszerint hosszú távon felforduláshoz vezethet a kelet-európai munkaerő masszív megjelenése. Érvként hangzik el, hogy ha a legális szférában nem is fognak tömegesen munkát kapni, illetve vállalni a csatlakozó országok polgárai, a bővítés után ismét növekedésnek indulhat a feketegazdaság.
Kapcsolódó anyag
Eu-s munkavállalás: Anglia enged, Hollandia csalódást okoz
Uniós korlátozások a csatlakozók munkavállalóival szemben
Magyarország értetlenül fogadja a munkaerő korlátozást
Félelem a nem létező munkavállalóktól
Politikai indíttatásúnak tartják a szakértők a bővítés kapcsán, a régi tagországok polgárainak riogatását. A munkavállalói áradat azonban korántsem lesz tömeges.