3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elkészült a Richter új biotechnológiai kutató és gyártóegysége. A beruházás egy év alatt 500 millió forintból valósult meg – közölte a társaság budapesti sajtótájékoztatóján, pénteken. A laboratóriumban öt év múlva kezdődik meg a gyógyszerek alapanyagául szolgáló rekombináns fehérjék gyártása, tudósít az mfor.hu.

Rekombináns fehérjéket nagy mennyiségben előállítani képes laboratóriumot adott át a Richter Gedeon Rt. Gyömrői úti telephelyén Budapesten pénteken. Az új egységben Magyarországon elsőként állítanak elő természetes úton fehérjét. Az 500 milliós beruházás egy 4,5 milliárd forintos biotechnológiai fejlesztési projekt részét képezi. Ennek keretében eddig megépült többek között egy molekurális biológiai és géntechnológiai kutató-fejlesztő egység is.

Dr. Kóka János üdvözölte a Richter beruházását (balról Bogsch Erik)

Bogsch Erik, a vállalat vezérigazgatója sajtótájékoztatón közölte: a természetes alapú fehérjék piaca folyamatos növekszik, ami komoly kitörési lehetőséget jelent a Richter számára. A gyógyszervállalat a jövőben kisebb hazai cégeket is bevon az új laboratórium tevékenységébe, ezzel kívánja versenyképessé tenni a bevezetésre kerülő termelési szektort.

Számos gyógyszer alapja az új termék

A vezérigazgató az mfor.hu kérdésére elmondta, hogy a rekombináns fehérjéket a vérképzés elősegítésében, az onkológiai készítmények előállításában és a cukorbetegségek kezelésében is használják. A termékek gyártása az engedélyeztetési eljárásokat és klinikai vizsgálatokat követően 5-7 év múlva kezdődhet meg. A természetes alapú fehérjéket gyógyszer formájában a Richter exportra is fogja gyártani, de külső cégeknek nem vállal megrendeléseket az alapanyagból.

A biotechnológiai laboratórium helyén egy 1800-as években létesített gyár romjai álltak, ahol egykor kohóban használatos téglákat gyártottak. Ezt az üzemet a Richter lebontatta, a környezetre káros anyagokat és a törmelékeket (1 millió tonna) a helyszínről elszállíttatta. Az eltüntetett rozsdahalmaz helyén valósult meg a zöldmezős beruházás.

A biotechnológia a XXI. század tudománya

Dr. Kóka János gazdasági miniszter az új laboratórium átadásán elmondta, hogy Magyarország számára a tudomány és az innováció jelenti az igazi húzóerőt. "Hazánkat a Richter, és a hozzá hasonlóan gondolkodó cégek teszik érdemi gazdasági szereplővé a régióban" - mondta. Szerinte míg a XX. században a fejlődés fő irányvonalait elsősorban az információtechnológia határozta meg, a XXI. században a biotechnológia és a vegyipari cégek kerülnek előtérbe.

A rekombináns fehérjék gyártása a biotechnológia legújabb területe, természetes anyagok nagy mértékben történő előállítását jelenti, amelyekből később gyógyszer készül. A biotechnológia ősidőktől fogva jelen van életünkben, például az élesztő fermentálása, a kenyér vagy a sör készítésének formájában. Magát a biotechnológia szót magyar mérnök találta ki 1917-ben.

A Richter kiemelt figyelmet szentel a kutatás-fejlesztésre, hazai szinten legtöbbet költött az elmúlt évben, összesen 10 milliárd forintot erre a célra. Jelenleg két nem biotechnológia jellegű komoly beruházása van folymatban. A technológiai kísérleti nagylabor 3 milliárd forintból, a kémiai kutatóépület 9 milliárd forintból készül el jövő év nyarára, illetve 2007-ig.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!