Gyakorlati példák: távmunka = elismerés?
A kerekasztal partnerei – a versenyszféra különböző szegmenseiből érkező cég- és HR vezetőkként – eltérő távmunka gyakorlatról számoltak be a kiválasztás és a beillesztés kérdéskörét érintően. Ettől függetlenül megegyező nézetet vallottak a kiválasztás tekintetében. A HR szakértők a távmunka „make or buy” (saját dolgozó kihelyezése vagy új dolgozó felvétele) kérdésére egybehangzó választ adtak: a saját dolgozó kihelyezését tartják megbízhatóbb és optimálisabb formának. Előnyét egymás kölcsönös ismeretében, a meglevő bizalomban és motivációs erejében látják.
„Ezáltal szakmailag felkészült, és minőségi munkaerőinket tartottuk meg” – mondta Szabó Márta, a Humansoft Kft. HR vezetője. „A mi esetünkben a távmunkával az elismerést, és a megbecsülést fejezzük ki a munkatársaink felé”– vélte egyhangúan Vass Rózsa, a Net.Könyvelő Kft.- és Rohály Gábor, az Avaya Magyarország Kft ügyvezető igazgatója.
„Szervezetünkben a távmunka a kezdetek óta jelen van, előnyeit kihasználva földrajzi távolságokat átszelve dolgozunk nap mint nap” – mondta dr. Radnai Tamás, a Hungary.Network Zrt. vezérigazgatója. A beillesztés témakörben partnereink egyöntetű útmutatást nyújtottak a jelenlévőknek a fokozatosság, a rugalmasság, és a kommunikáció hármas fókuszára vonatkozólag.
Kik tudnak távmunkában dolgozni?
A kerekasztal-beszélgetésen többen felvetették a klasszikus, nem munkaviszony kereteiben történő távmunka végzés jelentőségét is. A résztvevők olyan véleménynek is hangot adtak, hogy a távoli helyről történő munkavégzés kompetenciáit azok az emberek ismerik legjobban, akik szabadúszóként megtanultak önállóan munkát végezni, tudják, hogyan kell viselkedni a váratlan helyzetekben és képesek összeegyeztetni a munka és a családi élet párhuzamosságát.
A beszélgetés végére megfogalmazódott néhány olyan sarokpont, amelyet a gyakorlott HR szakemberek és a vállalatvezetők lényegesnek tartanak a kiválasztás és a beillesztés témakörében. Úgymint a bizalom jelentősége, a távmunka ösztönző szerepe, a vezetői felelősségvállalás, a folyamatos kommunikáció és támogatás hangsúlyozása. Egyetértettek abban, hogy a távmunka-foglalkoztatás során mind a vezetők, mind a beosztottak részéről szükséges bizonyos kompetenciák erőteljesebb megléte; a távmunkában tulajdonképpen a ma már általában is elvárt „piacképes munkavállalói” kompetenciák csúcsosodnak ki.
Déri Tamás szakmai alelnök zárszavában több támogatási lehetőségre is felhívta a figyelmet, valamint kiemelte az atipikus munkaszervezési formák tudatos alkalmazására, a társadalmi elfogadottság jelentőségére, valamint a szakmai felkészültség, gyakorlat és a szakmai ismeretek folyamatos megújítására, akár a távoktatást támogató digitális technológiák használatán keresztül is.
A Magyar Távmunka Szövetség Szakmai Műhely sorozata 2008 őszén folytatódik a foglalkoztatás és a munkavállalás atipikus formáit érintő további kérdéseinek napirendre tűzésével.
Magyar Távmunka Szövetség