3p

A vállalatok inkább saját dolgozóikat foglalkoztatják távmunkában, mivel ezt megbízhatóbbnak és optimálisabbnak tartják egy új munkavállaló ilyen formában való felvételénél. Szakértők szerint ennek előnye, hogy a felek már ismerik egymást, megvan a bizalom, ugyanakkor motivációs erőt is jelenthet ez a dolgozónak – hangzott el egy szakmai rendezvényen.

Gyakorlati példák: távmunka = elismerés?

A kerekasztal partnerei – a versenyszféra különböző szegmenseiből érkező cég- és HR vezetőkként – eltérő távmunka gyakorlatról számoltak be a kiválasztás és a beillesztés kérdéskörét érintően. Ettől függetlenül megegyező nézetet vallottak a kiválasztás tekintetében. A HR szakértők a távmunka „make or buy” (saját dolgozó kihelyezése vagy új dolgozó felvétele) kérdésére egybehangzó választ adtak: a saját dolgozó kihelyezését tartják megbízhatóbb és optimálisabb formának. Előnyét egymás kölcsönös ismeretében, a meglevő bizalomban és motivációs erejében látják.

„Ezáltal szakmailag felkészült, és minőségi munkaerőinket tartottuk meg” – mondta Szabó Márta, a Humansoft Kft. HR vezetője. „A mi esetünkben a távmunkával az elismerést, és a megbecsülést fejezzük ki a munkatársaink felé”– vélte egyhangúan Vass Rózsa, a Net.Könyvelő Kft.- és Rohály Gábor, az Avaya Magyarország Kft ügyvezető igazgatója.

„Szervezetünkben a távmunka a kezdetek óta jelen van, előnyeit kihasználva földrajzi távolságokat átszelve dolgozunk nap mint nap” – mondta dr. Radnai Tamás, a Hungary.Network Zrt. vezérigazgatója. A beillesztés témakörben partnereink egyöntetű útmutatást nyújtottak a jelenlévőknek a fokozatosság, a rugalmasság, és a kommunikáció hármas fókuszára vonatkozólag.

Kik tudnak távmunkában dolgozni?

A kerekasztal-beszélgetésen többen felvetették a klasszikus, nem munkaviszony kereteiben történő távmunka végzés jelentőségét is. A résztvevők olyan véleménynek is hangot adtak, hogy a távoli helyről történő munkavégzés kompetenciáit azok az emberek ismerik legjobban, akik szabadúszóként megtanultak önállóan munkát végezni, tudják, hogyan kell viselkedni a váratlan helyzetekben és képesek összeegyeztetni a munka és a családi élet párhuzamosságát.

 A beszélgetés végére megfogalmazódott néhány olyan sarokpont, amelyet a gyakorlott HR szakemberek és a vállalatvezetők lényegesnek tartanak a kiválasztás és a beillesztés témakörében. Úgymint a bizalom jelentősége, a távmunka ösztönző szerepe, a vezetői felelősségvállalás, a folyamatos kommunikáció és támogatás hangsúlyozása. Egyetértettek abban, hogy a távmunka-foglalkoztatás során mind a vezetők, mind a beosztottak részéről szükséges bizonyos kompetenciák erőteljesebb megléte; a távmunkában tulajdonképpen a ma már általában is elvárt „piacképes munkavállalói” kompetenciák csúcsosodnak ki.

Déri Tamás szakmai alelnök zárszavában több támogatási lehetőségre is felhívta a figyelmet, valamint kiemelte az atipikus munkaszervezési formák tudatos alkalmazására, a társadalmi elfogadottság jelentőségére, valamint a szakmai felkészültség, gyakorlat és a szakmai ismeretek folyamatos megújítására, akár a távoktatást támogató digitális technológiák használatán keresztül is.

A Magyar Távmunka Szövetség Szakmai Műhely sorozata 2008 őszén folytatódik a foglalkoztatás és a munkavállalás atipikus formáit érintő további kérdéseinek napirendre tűzésével.

Magyar Távmunka Szövetség

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!