2p

A forint leértékelése nem segítene hosszú távon a vállalatok versenyképességén, egyetlen tartós hatása az lenne, hogy emelkedne az infláció - mondta Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB)elnöke a gazdasági bizottság ülésén.

Járai Zsigmond hangsúlyozta: a jegybank monetáris politikája az elmúlt másfél évben elérte célját, ami az egész magyar társadalom érdekeit szolgálta, ezért nem is akarnak változtatni rajta. A jegybankelnök úgy látja, az infláció letörésében főként az erős forint játszott szerepet, míg a vállalatok versenyképességének romlását inkább a termelékenységnél nagyobb bérkiáramlás okozta.

Járai Zsigmond közölte: a monetáris politikán akkor lehetne lazítani, ha változnának a makrogazdasági feltételek, vagyis jövőre a költségvetés hiánya legalább a tervezett 4,5 százalékra csökkenne a GDP arányában, és a bérkiáramlás összhangban lenne a termelékenységgel.

Széles Gábor, a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke a jegybankelnökkel ellentétben azt hangsúlyozta, hogy az infláció letörésében nem elsősorban a forint árfolyama, hanem a jelentősen csökkenő élelmiszerárak és a mesterségesen alacsonyan tartott hatósági árak játszottak szerepet.

Széles Gábor úgy látja, hogy a forint árfolyamának sávját nem lett volna szabad plusz-mínusz 15 százalékkal kiszélesíteni, egy plusz-mínusz 8 százalékos sávot még elviseltek volna az exportáló vállalatok.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!