A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke, Demján Sándor felhívta a figyelmet arra, hogy az életszínvonal növekedése részben a kereskedelmi és szolgáltatói szektor növekedésétől függ. Emellett rámutatott arra a fejlődére, amely tizenöt év alatt végbement Magyarországon: "sikerült eljutnunk a hiánykereskedelemtől a kínálati piacig" - mondta el.
A kereskedelem fontosságát mutatja az, hogy ma az Európai Unióban 5,5 millió - jórészt kis és közepes méretű - kereskedelmi vállalkozás 27 millió embernek ad munkát, és ez az egyetlen ágazat, amely nem leépít, hanem bővít - tudósít a Világgazdaság.
A kereskedelem jelenlegi makrogazdasági jelentőségét jellemzi, hogy visszafogja az inflációt, a fogyasztási cikkek piacán pedig kifejezetten deflációs tendenciát gerjesztett - mondta Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) múlt héten megválasztott elnöke.
Feiner továbbá elmondta, hogy fontos lenne a munkaerő költségeinek csökkentése is. Ezzel valószínűleg a minimálbérek emelésére gondolt a szakember, hiszen a kereskedelmi alkalmazottak nagy része minimálbéren, vagy nem sokkal afölött van bejelentve.
A mintegy 340 ezer embernek munkát adó ágazat tevékenységét a mai napig az 1978-as belkereskedelmi törvény szabályozza, pedig a magyar kereskedelem gyökeresen átalakult az elmúlt tizenöt évben. A változás folyamatait egyik oldalról a nagy alapterületű bevásárlóközpontok, szakáruházak megjelenése, másik oldalról a hazai kisvállalkozások összefogása jellemezte.
A VOSZ és az OKSZ álláspontja szerint a kereskedelmi helyzet nem lett könnyebb az uniós csatlakozás által, mivel a hazai kisvállalkozások lehetőségei romlottak. A kereskedők megítélése szerint a kis- és középvállalkozások felzárkóztatásának kormányzati támogatása a termelők és a kereskedők körében egyaránt sürgető feladat.
A kereskedők üdvözlik, hogy a kormány száz lépés programjának egyes intézkedései a feketegazdaság visszaszorítására irányulnak. A program foglalkoztatást érintő elemei az ellenőrzések szigorításával, illetve a foglalkoztatás feltételeinek rugalmasabbá tételével (például alkalmi munka, pályakezdők Start programja) kísérlik meg a feketemunka visszaszorítását. A kereskedők fontosnak tartják az adók csökkentését is.