A Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének elnöke szerint a négy nagy magyarországi székhelyű, ám külföldi tulajdonú sörgyár akadályozza a kisüzemek térnyerését a hazai piacon - írta a Magyar Idők.
Gyenge Zsolt, a sörfőzdék 80 százalékát tömörítő Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének elnöke, a Fóti Kézműves Sörfőzde vezetője szerint a multik üzletpolitikájukkal nem hagynak sok lehetőséget a vendéglátósoknak a kézművesként ismert sörök értékesítésére.
A Csíki Sör miatt robbant ki az egész
A négy nagy sörgyár gyakorlata az, hogy hosszú távú szerződést kötnek az adott vendéglátóhellyel, sokszor kizárólagos forgalmazást kérnek, s ettől a "kötelezettségtől már nagyon nehéz szabadulni". Gyenge Zsolt ezek közül kiemelte: a szerződéskötéskor az üzletnek vállalnia kell, hogy meghatározott sörmennyiséget adott idő alatt értékesít, ráadásul sok esetben kizárólag csak az adott cég termékeit forgalmazhatja.
A kézműves sörök iránti fogyasztói igények növekedése miatt a kis főzdék piaci részesedése jelenleg 1-2 százalék - írta a napilap, megjegyezve: az Egyesült Államokban arányuk megközelítőleg 20 százalék.
A kormány pályázatok útján, kisvállalkozói támogatások formájában nyújt lehetőséget a fejlesztésekre - emelte ki Gyenge Zsolt, de úgy vélekedett: ez nem elegendő a piaci részesedés növeléséhez. A kisüzemi főzdék helyzetének javítására az egyesület már javasolta a csapolt sör áfájának csökkentését.
MTI