A LIGA azt is várja az új kormánytól, hogy a társadalmi párbeszéd a jövőben ne formális legyen, hanem a munka világára tartozó kérdéseket érdemben tárgyalják meg a szociális partnerekkel - hangsúlyozta Gaskó István. Május elseje mindig a munkavállalók akciónapja volt, most ugyanakkor kevésbé van ok az ünneplésre, mivel az elmúlt négy év nagyon súlyos megpróbáltatást jelentett a munkavállalók számára, akik egy sor jogot és jövedelmet elvesztettek a köz- és a versenyszférában egyaránt - mondta.
A LIGA Szakszervezetek a választások előtt tizenhárom pontban foglalta össze elvárásait az új kormánnyal szemben. Ezek közül Gaskó István kiemelte: legfontosabbnak a válságból való kilábalást tartják, mivel a munkavállalók helyzetét nagyban megkeseríti, hogy az elmúlt 16 évben nem volt ilyen magas a munkanélküliségi ráta Magyarországon, mint most.
Az elmúlt négy évben a közszférában a reálkeresetek a 2002-es szintre ugrottak vissza, a versenyszférában pedig rengeteg munkahely szűnt meg az utóbbi években - fűzte hozzá. A LIGA szerint új alapokra kell helyezni a közoktatást, az egészségügyet, a nyugdíjellátást.
A LIGA és tagszervezetei május elseje alkalmából az Országház előtti Kossuth Lajos téren "piramist" építettek a munkavállalók legfőbb kívánságaiból. Ezek között volt olvasható például a "BKV a közlekedésről szóljon!" a "Rendezzük a korkedvezményes nyugdíjakat", a "Megbecsülés mellé tisztes bért", az "Egyenlő munkáért egyenlő bért", illetve a "Leépítés helyett vasútépítést" és a "Sztrájkjogot a rendőröknek", valamint a "Méltó munkát itthon" felszólítás.
Az akcióban a LIGA tagszervezetei közül részt vett például a Tungsram Dolgozók Független Szakszervezete, a Független Rendőr Szakszervezet, az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, valamint a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezete.
MTI/Menedzsment Fórum